Ana sayfa » Mobil » Apple cephesinde bir ilk! 5G’li iPhone cihazları Snapdragon X60 bandını kullanacak.

Apple cephesinde bir ilk! 5G’li iPhone cihazları Snapdragon X60 bandını kullanacak.

Apple cephesinde bir ilk! 5G’li iPhone cihazları Snapdragon X60 bandını kullanacak.

ABD’li teknoloji devi Apple bu yıl bir ilke imza atacak. Yeni 5G’li iPhone modelleri Snapdragon  X60 bandını temel alacak. Gel de bu habere sevinme…

Apple merakla beklenen iPhone 12 serisini bu yılın sonlarına doğru tanıtacak. Bildiğiniz üzere ABD’li şirket yeni iPhone cihazlarının bazılarında bir ilke imza atacak. Tüm sızıntı ve söylentilere göre iPhone 12 serisi(Hepsi değil) 5G’li olarak piyasaya sürülecek. Aynı zamanda dün bir ekran analistinin paylaştığı liste de, bu cihazların 120Hz‘lik bir ekrana sahip olacağını ortaya koyuyor. Anlaşılan o ki Apple, 2020’de teknoloji de epey bir çağ atlayacak. Bununla birlikte bugün bazı yabancı kaynaklar, yeni 5G’li iPhone’ların Snapdragon X60 çipinden yararlanacağını iddia eden kritik açıklamalarda bulundular.

Daha önceki söylentilere göre bu cihazlar,  Snapdragon X55 bandıyla desteklenecekti. Ancak bugün ki iddialar  ortalığı biraz karıştıracak gibi duruyor. Güvenilir bir kaynak olarak bilinen  DigiTimes, Apple’a çip üreten TSMC‘nin, bu ay sonunda iPhone’larda kullanılacak A14 çipleri üzerine seri üretime başlayacağını söylüyor. Dahası, bu A14 çiplerinin Snapdragon X60  bandı tarafından destekleneceğini iddia ediyorlar.

Peki Snapdragon X60 ile X50 bandı arasında ne gibi farklar var?

Snapdragon X60 bandı, X50‘ye kıyasla daha küçük bir boyut(5nm) ile üretilmiştir. Aynı zamanda X60, X55 ile karşılaştırıldığında sizlere daha yüksek bir ağ hızı, 6GHz Wifi desteği ve düşük ağ gecikmesi gibi üstün özellikler sunacak. Kısaca bu gelişmiş ağ bandı ile gerek oyunlarda gerekse iletişimlerde oldukça iyi bir performans alacaksınız.

Son olarak, iPhone 12 serisinin tamamı A14 işlemcilerle donatılacak ve 120Hz yenileme hızına sahip ekranlarla gelecek. Ayrıca bu cihazlar, Farklı ekran boyutlarının yanı sıra, bellek bakımından da farklı kapasiteler  ile karşımıza çıkacak. Örneğin, 5.4 ve 6.1 inç başlangıç sürümleri,  4GB RAM ve 256GB dahili hafızaya sahip olabilir. Buna ek olarak,   6,1 ve 6,7 inçlik modellerin ise, 6GB RAM ve 512GB dahili hafıza ile gelmesi bekleniyor.

Peki sizler yeni iPhone’lar hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple yeni 5G’li cihazları ile başarılı işlere imza atabilecek mi? Yorumlarda belirtiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.