Ana sayfa » Güncel Teknoloji Haberleri » Koronavirüs salgınında neler aldık? Önce can sonra canan

Koronavirüs salgınında neler aldık? Önce can sonra canan

Koronavirüs salgınında neler aldık? Önce can sonra canan

Koronavirüs salgını hayatımızı tehdit etmeye devam ederken yaşanan pandemi sırasında neler aldık? Önce makarna, peki ya sonra?

Koronavirüs sanki gitmiş gibi bir algı sokakta olsa da her gün artan vaka sayılarına baktığımızda durumun hiçte öyle olmadığını görüyoruz. Özellikle Çin’de yeniden başlayan salgın artışı ikinci dalga ile ilgili endişeleri de arttırırken tek çaremizin aldığımız önlemler olduğunu da bilmemiz gerekiyor.

Yaşanan pandemi sonrasında bir anda evlerimizde kaldık ve herkes online olarak alışveriş yapmaya başladı. Peki bu pandemi sırasında neler aldık? MediaMarkt Türkiye bu konuda oldukça güzel bir açıklama yaptı ve müşterilerin zaman içinde yaptığı alışveriş eğilimlerini bizlerle paylaştı. Evet, önce makarna, un, şeker aldık. Peki ya sonra?

İlk faz: Fizyolojik İhtiyaçlar

Tüketiciler, pandeminin ülkemizde de görülmesiyle birlikte ilk olarak temizlik ve beslenme gibi fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için süpürge veya elektrikli küçük ev aletleri gibi ürünlere yöneldiler. Özellikle ekmek yapma makinelerinin artan satış oranı tüm dünyada dikkat çekerken aynı zamanda tüketiciler, stok yapma telaşıyla derin dondurucu gibi ürünleri de tercih etti.

Evden çalışma ve eğitim, bilgisayar satışlarını artırdı

İlk etapta karşılanan temel ihtiyaçlar sonrası tüketiciler, iş veya eğitimlerini sürdürmeye yönelik ürünleri tercih etti. Burada vatandaşların genellikle süreç boyunca evde bulunması, ürün tercihlerinde de önemli bir rol oynadı. Buna göre evden çalışmaya veya evden eğitim görmeye başlayan insanlar; bilgisayar, tablet, kulaklık ve yazıcı gibi ürünlere yöneldi.

Yaşadığımız yere dönmenin vakti geldi

Pandeminin ilerleyen haftalarında ihtiyaçlarına göre alışveriş alışkanlıklarını sürdüren tüketiciler, bu aşamada da salgın nedeniyle yeni sosyal ortamları olan evlerine konsantre oldular ve evde yeme-içme düzenine yoğunlaştılar. Bu fazda çay veya kahve makineleri, tost makineleri, fırın ve ekmek yapma makinelerinin satışları arttı.

Artık eğlence zamanı!

Temel ihtiyaçlarını gideren, evden çalışabilen veya evden eğitim görebilen aynı zamanda bulundukları sosyal ortamda yaşamlarını sürdüren tüketiciler, bir süre sonra bundan sıkılmaya başladı. Bunun bir sonucu olarak da televizyonlar yenilenmeye veya daha büyük ekranlı televizyonlara geçiş yapılmaya, oyun konsolları ve oyunlar satın alınmaya, ses sistemleri yenilenmeye başlandı.

Eğlence de tamam, artık kendine bakma zamanı

COVID-19 pandemisi boyunca Maslow’un İhtiyaç Hiyerarşisi’nde oluşturduğu piramide paralel olarak ilerleyen tüketicilerin alışverişteki ürün tercihleri, salgının son fazlarında da kuaför ve berberlerin kapanmasıyla şekillendi. Uzun bir süredir bu tür bakımlarını gerçekleştiremeyen tüketiciler, bu süreçte de kişisel bakım ürünlerine yönelerek “kendilerinin kuaförleri” oldular. Tüm bunlar da kişisel bakım ürünlerinin satışlarını önemli ölçüde artırdı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.