Ana sayfa » Mobil » Pandemi sürecinde en çok satan telefon belli oldu! Millete hani para yoktu?

Pandemi sürecinde en çok satan telefon belli oldu! Millete hani para yoktu?

Pandemi sürecinde en çok satan telefon belli oldu! Millete hani para yoktu?

Pandemi sürecinde en çok satan telefon belli oldu. Millet parasızlıktan orta segmente yönelir diyorduk ama gerçekleşen öyle olmadı.

Koronavirüs salgını sonrasında ekonomilerde krizler oluşmuş ve birçok kişi işsiz kalmıştı. Bu süreçte akıllı telefon satışlarında daralma bekleniyordu. Bu beklenti maalesef ki son araştırmalar ile ortaya çıktı. Araştırmalar ile ayrıca en çok satan telefon da belli oldu. Araştırma sonucuna göre zengin yine zenginliğini korumayı başarmış. Sandığımız gibi insanlar orta segmente yönelmemiş.

Counterpoint Research‘ün son araştırmasına göre; pandemi sürecinde telefon pazarında yüzde 13’lük düşüş yaşandı. 2020’nin geri kalanında da devam edecek olan bu düşüşün 2021’in ortasına kadar devam etmesi bekleniyor. Ancak insanlar yine de bu kriz ortamında bile lükslerinden ödün vermediğini gösteriyor.

Araştırmada üst seviye yani Premium segmentte satılan 5 telefondan 4’ünün Apple’a ait olduğu ortaya çıktı. iPhone 11 ile üst segmenti domine etmeyi başaran Apple, iPhone XR ile yakaladığı ivmeyi 2020’nin sonuna kadar devam ettirecek ve diğer telefon üreticilerine nefes aldırmayacak gibi görünüyor.

Counterpoint Research, ayrıca iPhone 11’in yüzde 30, iPhone 11 Pro Max’in yüzde 9, iPhone 11 Pro’nun yüzde 7, iPhone XR’in yüzde 6, Huawei Mate 30 Pro 5G‘nin ise yüzde 3’lük satışa sahip olduğunu belirtiyor.

en çok satan telefon

iPhone 11’in etkisi ile 600 dolar ila 799 dolar arasındaki telefon pazarı ilk çeyrekte tam yüzde 47’lik büyüme sağladı. Buradaki en büyük etkinin 699 dolarlık fiyatı ile iPhone 11’e ait olması oldukça ilginç. Samsung, Xiaomi ve Huawei de bu alanda telefonlar üretmesine rağmen iPhone’un lider olması Apple’ın yüzünü güldürecek.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.