Ana sayfa » TCL » TCL ekran içi kamera için OPPO ve Xiaomi’ye fena çalım attı

TCL ekran içi kamera için OPPO ve Xiaomi’ye fena çalım attı

TCL ekran içi kamera için OPPO ve Xiaomi’ye fena çalım attı

Huawei’den sonra TCL ekran içi kamera patentini aldı. 2021 yılında pop-up kamera ve çentiğe veda edeceğiz gibi görünüyor.

Akıllı telefonlarda ekran/kasa oranının artması ile ön kameralar çentiğin içerisine yerleştirilmeye başlanmıştı. Çentiği ortadan kaldırmak için geliştirilen pop-up kamera sistemleri maalesef ki bekleneni verememişti. Huawei’nin bu alandaki girişimlerine rakip firma olan TCL de ortak olacak gibi görünüyor. TCL ekran içi kamera patentini alan ikinci firma unvanını bugün eline aldı.

Ekran içi kamera patenti sayesinde yakında üretilecek olan tepe model Android telefonlarda ne çentik ne de pop-up kamera olacak. Komple ekran deneyimi sunacak olan bu telefonlar, ön kameraya geçiş yapıldığında otomatik olarak ekranın bir bölümünü iptal edecek ve panelin altındaki gizli kamera ortaya çıkacak.

Hız ve verimlilik konusunda pop-up kameralardan daha iyi olacak olan bu yeni teknoloji ile, ön tarafa 2’den fazla kamera bile yerleştirmek mümkün olacak gibi görünüyor.

Bu teknoloji daha emekleme aşamasında olduğu için ve panel üretimi henüz pahalı olacağı için 2021 yılındaki amiral gemisi modellerinde fiyat artışı görebiliriz. Bu fiyat artışının 50 ila 100 dolar bandında olacağını düşünüyoruz.

TCL ekran içi kamera

TCL 10 modelleri ile akıllı telefon pazarında biz de varız diyen firma, bu tip yeni teknolojilere hızlı bir şekilde ayak uydurarak rakipleri ile arasındaki farkı kapatmak istiyor. TCL’nin bu hızına bakacak olursak; firmanın 2021 yılında Snapdragon 875 yonga setli amiral gemisi modeli ile karşımıza çıkma ihtimali çok yüksek görünüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.