Mobil Haziran 10, 2020 18:00

TSMC, yavaşla biraz! 5nm’likleri göremeden 4nm işlemci geliyor!

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri olan TSMC, dünyanın ilk 5nm üretim sürecine sahip işlemcilerini tanıtmadan 4nm işlemcilere geçti!
TSMC, yavaşla biraz! 5nm’likleri göremeden 4nm işlemci geliyor!

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden biri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, yani bilinen adıyla TSMC, bir süredir üzerinde çalıştığı 5nm üretim sürecine sahip işlemcilerin yanı sıra 4nm üretim sürecine sahip yeni nesil işlemcileri de geliştirmeye başladı. Şuanda Huawei, Apple, Qualcomm ve MediaTek‘in yanı sıra birçok işlemci markasının üretimini gerçekleştiren şirket, yalnızca Samsung‘un yongalarına el uzatmıyor. Hatta iPhone 12‘ler ile birlikte 5nm‘lik işlemcileri de hayatımıza katması beklenen TSMC, yaptığı açıklama ile “Yavaşşş” dedirtiyor.

Tayvan merkezli işlemci üreticisi, yaptığı açıklama ile “N4” sürecini başlattığını ve 2023‘te seri üretime geçireceğini duyurdu. Aynı zamanda yaptığı açıklamada yeni teknoloji hakkında bilgiler veren TSMC, “N4“ün şuanda en gelişmiş işlemciler olan “N5P“den (5nm) çok daha güçlü olduğunu belirtiyor. Bu da, yakın zamanda akıllı telefonların çok daha hızlı ve verimli olacağını, TSMC’nin ise gücüne güç katacağını gösteriyor.

5nm üretim sürecine sahip işlemcilerini bu yılın dördüncü çeyreğinde pazara sunması beklenen üretici, 2021‘de 3nm üretim sürecine sahip işlemcileri testlere tabii tutarak gelişen teknolojiye katkı sağlamış olacak. Bundan birkaç yıl önce oldukça vasat durumda olan bir şirketin, bugün Samsung dışında tüm yongaları tek başına üretmesi, şüphesiz birçok insana imkansız diye bir şeyin olmadığını gösteriyor. Ha bu arada, bilmeyenler için TSMC geçtiğimiz yıllarda Apple‘dan aldığı 20 milyar dolarlık destekle dünyanın ilk 7nm‘lik yongasını üretmişti. Aynı zamanda şimdi de ilk 5nm’lik işlemcileri pazara sunmak için çalışmalarına devam ediyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.