Ana sayfa » iOS » iOS 14 güncellemesi ile telefon görüşmelerini kaydedebileceksiniz! Yeniliğe bak be! Hoşgeldin 2020!

iOS 14 güncellemesi ile telefon görüşmelerini kaydedebileceksiniz! Yeniliğe bak be! Hoşgeldin 2020!

iOS 14 güncellemesi ile telefon görüşmelerini kaydedebileceksiniz! Yeniliğe bak be! Hoşgeldin 2020!

Apple, yenilikleri damıtarak sunmaya devam ediyor. Şimdi de iOS 14 güncellemesi ile gelen çağrıları kaydedebileceğiniz ortaya çıktı.

Apple’ın geliştiricileri için hazırlayacağı WWDC 20 konferansına sayılı günler kaldı. 22 Haziran’da Türkiye saati ile 20:00’da online olarak düzenlenecek olan bu etkinlikte Apple yeni yazılımlarını tanıtacak. macOS 10.16, watchOS 7, iPadOS 14 ve tvOS 14‘ü tanıtacak olan Apple’ın en çok bekleneni ise iOS 14 güncellemesi olacak. Etkinlik tarihi yaklaştıkça iOS 14’ten haberler de gelmeye başladı.

Cupertinolu teknoloji devinin son yıllarda yenilikleri damıtarak sunması büyük tepki çekmişti. Bu yıl Apple gelen tepkilerden dolayı bir dizi yenilik sunacak. Bu yenilikler arasında; ana ekrana Android’deki gibi widget ekleme, “üzgünüm ne demek istediğini anlayamadım” demeyen daha zeki Siri  duvar kağıdı ayarlama araçları, yeni API’lar ve şifre saklama uygulamasının yer alacağı daha önce sızmıştı. Bugün ise Apple’ın telefon görüşmelerini kaydetme özelliğini sunacağı ortaya çıktı.

Android‘de 3. parti uygulamalar ile yapılabilen telefon görüşmelerini kaydetme özelliği artık iPhone’larda da olacak. Ancak! Apple bu özelliği  sadece FaceTime’da kullanıma sunacak. Sesli FaceTime görüşmelerini kaydetmeye yarayacak bu özellik için karşı tarafında iznin olması gerekiyor. Eğer karşı taraf bunu onaylamazsa görüşmeyi kaydedemeyeceksiniz.

Bakın burası çok önemli. Apple’ın gizliliğe olan önemi burada bir kez daha ortaya çıkıyor. Apple’da diğer platformlarda olduğu gibi elini sallayan sisteme girip casusluk yapamıyor. Apple bunun önlemini her zaman alıyor. Bu takdir edilesi bir davranış.

iOS 14 güncellemesi

WWDC 20 sunumu sonrasında geliştiricileri üzerinde testlere başlayacak olan Apple, iOS 14‘ün nihai sürümünü ise Eylül ayındaki iPhone 12 etkinliğinden 1 hafta sonra yayınlayacak. iPhone’um güncelleme alacak mı diye korkmanıza gerek yok. Arkanızda Apple var. 5 yıllık telefon kullanmıyorsanız iPhone’unuz tabii ki de güncelleme alacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.