Google Maps Haziran 10, 2020 11:00

Google Haritalar bu önemli özelliği Türkiye’ye sunmuyor! Kolombiya’ya bile var Türkiye’ye yok! Ayıp!

Google Haritalar bu önemli özelliği Türkiye’ye sunmuyor! Kolombiya’ya bile var Türkiye’ye yok!  Ayıp!

Google Haritalar, COVID-19 için yeni güncelleme alacak. Sağlığınızı korumanız için sunulacak bu özellikler Türkiye’yi pas geçecek.

Türkiye dahil olmak üzere dünya çapında sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırılmaya başlandı. Kısıtlamalar kalkınca birçok ülkede insanlar işe geri dönmeye başladı. Google Haritalar, kişilerin yolculuk sırasında güvende olmalarına yardımcı olmak için, yolculukları sırasında kendilerine daha fazla bilgi ve uyarı sağlayacak yeni özellikler ve araçlar sunmaya başladı.

Bildiğiniz gibi toplu taşıma araçları COVID-19‘dan dolayı maalesef ki çok riskli. Google, ülkelerden toplu taşıma bilgilerini toplayıp, kullanıcılara toplu taşıma sırasında uyarılar göstermeye başlayacak. Bu sayede toplu taşıma araçlarının saatleri ve ne zaman daha az dolu olduğu Haritalar üzerinden görüntülenebilecek. Ancak bu özellik Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kolombiya, Fransa, Hindistan, Meksika, Hollanda, İspanya, Tayland, İngiltere ve ABD’de kullanılabilecek. Evet yanlış okumadınız Kolombiya bile var ama Türkiye listede yok.

Google Haritalar

Google bazı ülkelerde ulusal sınırlar arasında seyahat eden kullanıcılara sürüş uyarıları göstermeye başlayacak. Bu uyarılarda, rota boyunca COVID-19 kontrol noktaları ve varsa kısıtlamalar yer alacak.

Google Haritalar’ın kullanıma sunacağı bir diğer özellik ise hastahanelere veya COVID-19 test merkezlerine seyahat ederken uygunluğu göstermek için uyarılar olacak.

Hatırlayacağınız üzere Şubat ayında Google, Haritalar’da toplu taşıma için kalabalık tahminleri için yeni özellikler eklemişti. Bu özelliğin içinde sıcaklık, erişilebilirlik, güvenlik ve belirlenmiş kadın bölümleri gibi bilgileri içeriyordu. Bunlara ek olarak şimdi de tekerlekli sandalye özelliği ekleniyor. Bu özellik sayesinde toplu taşıma araçlarında tekerlikli sandalyenin olup olmadığı Haritalar’dan görüntülenebilecek.

Google’ın bu tip faydalı özellikleri neden Türkiye‘de kullanıma sunmadığı henüz bilinmiyor. Ya Google kendisi istemedi ya da Türkiye’deki yetkililerden veriler için izin çıkmadı…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.