Ana sayfa » Mobil » Android 11 Public Beta çıktı! Peki, nasıl yüklenir?

Android 11 Public Beta çıktı! Peki, nasıl yüklenir?

Android 11 Public Beta çıktı! Peki, nasıl yüklenir?

Google, herkesin yükleyebileceği Android 11 Public Beta güncellemesini bugün indirime sundu. Peki, Android 11 nasıl yüklenir hangi modeller alır?

Google, koronavirüs sürecinden dolayı Google I/O 2020 etkinliğini iptal etmek zorunda kalmıştı. İnternet ve teknoloji devi Google, bugün ise sürpriz bir şekilde herkesin yükleyebileceği Android 11 Public Beta güncellemesini indirime sundu. Google, şimdilik bu güncellemeyi sadece Pixel 2 ve sonrası modellere sunuyor. Ancak ilerleyen günlerde OnePlus, Xiaomi, Oppo Vivo, Sharp ve Realme gibi telefonların da bu güncelleme ile tanışacağı söyleniyor.

Android 11’in herkesin yükleyebileceği sürümü ile artık sistemin oturduğu aktarılıyor. Yaşanan hataların giderilmesinin yanında performans iyileştirmeleri de bu güncelleme ile sunuluyor. Ayrıca bir takım yenilikler de bu güncelleme ile kullanıma sunuluyor. Biz de sizler için bu yenilikleri bir araya getirdik.

Android 11 ile gelen yenilikler

Android 11 ile hayatınızdaki önemli kişiler ve konuşma yapma alışkanlıklarınız analiz ediliyor. Sisteme eklenen konuşma bildirimleri özelliği ile tüm uygulamaları baloncuk şeklinde ana ekranda kullanarak mesajlaşma yapabileceksiniz. Baloncuklar olarak geçen bu özellik Android Mesajlar ve diğer uygulamalarda da kullanılabiliyor. Bunun için uygulama geliştiricileri uygulamalarını yeni API ile güncellemesi yeterli olacak.

Yeni klavye önerileri özelliği ile Otomatik Doldurma uygulamalarının ve Giriş Yöntemi Düzenleyicileri artık daha akıllı bir şekilde çalışıyor. Android sizin yazım alışkanlıklarınızı analiz ediyor ve daha hızlı bir şekilde otomatik düzeltme yaparak mesajlaşmanızı sağlıyor.

Android 11 Public Beta

Güncelleme ile Sesli Erişim özelliğine de yeni özellikler ekleniyor. Artık engelli vatandaşlar Android telefonuna dokunmadan telefon üzerinden tüm işlemleri kolayca gerçekleştirebilecek.

Sisteme eklenen kontroller özelliği ile Android telefon üzerinden tüm akıllı cihazlarınıza kolayca ulaşabileceksiniz. Tek bir ekran üzerinden sisteme bağlı olan akıllı cihazlarınızı yöneterek hayatınızını kolaylaştıracaksınız. Bu özelliği aktif etmek için güç düğmesine uzun süre basmanız yeterli olacak.

Android 11 Public Beta

Medya Kontrolleri özelliği ile kullanıcıların kulaklık, hoparlör veya TV gibi cihazları yine tek bir menüden kontrol edilebilecek. Gelelim Android 11’in gizlilik bölümüne.

Android 11 ile Google gizliliği bir tık daha arttırıyor. Örneğin bir uygulama erişim izni istediğinde buna tek seferliğine izin verebiliyorsunuz. ayrıca güncelleme ile uygulamalar arasındaki etkileşim minimuma indiriliyor. Böylelikle yazılımlar diğer uygulamaları etkileyemeyecek.

İzinler otomatik sıfırlama özelliği ile uzun bir süre uygulama kullanılmadıysa Android 11, uygulama ile ilişkili tüm çalışma zamanı izinlerini otomatik olarak sıfırlayacak. Uygulama tekrardan açıldığında ise bu verileriniz tekrar geri yüklenecek. Bu sayede uygulamaların kapladığı alandan tasarruf edilecek.

Arka plan konum izni özelliğini geliştiren Google, daha fazla gizililik sunacak. Artık uygulamalar arka planda çalışırken verileri toplayamayacak. Google bu sürecin biraz sancılı olacağını ve 2021’e kadar bu konu hakkında geliştiricilere süre tanıyacağını belirtiyor.

Google Play’e artık sistem güncellemeleri özelliği geliyor. Artık uygulamaların yanında sistem güncellemeleri de Google Play Store üzerinden yüklenebilecek. Şimdi gelelim Android 11‘in nasıl yükleneceğine.

Android 11 Public Beta nasıl yüklenir?

1.Adım: Buradan Android Beta Programı sayfasını açın.

2.Adım: Android telefonunuza bağlı Google hesabınız ile oturum açın.

3.Adım: Cihaz listesindeki Pixel telefonunuzu seçin ve kayıt işlemini tamamlayın.

4.Adım: Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra güncelleme OTA üzerinden indirilebilir olacak. Eğer güncelleme görünmezse telefonu kapatıp açmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.