Ana sayfa » Mobil » Google çözüm bulamıyor! “Play Store, binlerce…”

Google çözüm bulamıyor! “Play Store, binlerce…”

Google çözüm bulamıyor! “Play Store, binlerce…”

Android’in market uygulaması olan ve her geçen gün gelişen Google Play Store, güvenlik konusunda yerinde sayıyor! Google bile şaştı kaldı!

Android’in market uygulaması olarak karşımıza çıkan ve yıllardır güvenlik dışındaki tüm alanlarda gelişme gösteren Google Play Store, her geçen gün daha fazla zararlı yazılıma ev sahipliği yapıyor. Öyle ki Android 11 güncellemesiyle güvenlik problemleri yaşatabilme ihtimaline karşı .apk’ların fişini çekeceğini söyleyen Google, kendi marketinde yer alan ve sayısı yirmi bini aşan zararlı yazılıma önlem alamadığı gibi, ortaya çıkan verilerle de gündeme oturuyor.

Yapılan açıklamalara göre geçtiğimiz yılın ilk üç ayında 14.5 bin zararlı yazılım, Android cihazlarımızın mağazasında ve hatta telefonlarımızda yer alıyordu. Aradan geçen bir yılın sonunda ise bu sayı tam iki katına, 29 bine çıktı. Bu da, Google’ın her geçen gün biraz daha batırdığını ve güvenlik tarafında ciddi sorunlarının olduğunu bir milyonuncu kez gösterdi. Aynı zamanda uzmanlar, kötü amaçlı yazılımları kullanan cihaz sayısının 11.2 milyonu aştığını, bu sayının da geçtiğimiz yıla göre %7 arttığını belirtiyor.

Play Store

Bu konudaki en büyük soru işareti ise, bu uygulamaların her türlü güvenlik önlemine rağmen mağazada yer alıp cihazlarda kullanılıyor olması. Öyle ki Google, her uygulamayı arıyor, bakıyor, tarıyor ve nihayetinde Play Store’da bizlere sunuyor. Tüm bunların yanı sıra en büyük 10 zararlı yazılımın 9’unun geniş pazarlara ulaştığı bilgisinin de altını çizen uzmanlar, Google’ın güvenlik konusuna acilen çözüm bulması gerektiğini belirtti. Son olarak da şüpheli izinler isteyen uygulamaların tekrar gözden geçirilmesinin ve güvenliğinin sorgulanmasının zararlı yazılımlara karşı en basit önlem olacağını da söyleyen araştırmacılar, bilinmeyen uygulamaları da cihazlarımıza kurmamamız konusunda uyardı.

Peki sizce, Google güvenlik konusunda nasıl bir adım atmalı? Siz cihazınızdaki uygulamalara güveniyor musunuz?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.