Ana sayfa » WhatsApp » Bu WhatsApp özelliğini kullanmayın! Yoksa telefon numaranız Google arama sonuçlarında görünür!

Bu WhatsApp özelliğini kullanmayın! Yoksa telefon numaranız Google arama sonuçlarında görünür!

Bu WhatsApp özelliğini kullanmayın! Yoksa telefon numaranız Google arama sonuçlarında görünür!

Facebook’un bünyesindeki WhatsApp korkunç bir güvenlik açığı ile gündeme geldi. Bunu yaparsanız telefon numaranız Google arama sonuçlarında görünüyor.

Cambridge Analytica skandalı Facebook’a pahalıya patlamış ve kullanıcı kaybetmişti. Ancak Facebook’un bünyesinde yer alan WhatsApp ve Instagram uygulamaları Facebook’un daha az yara almasını sağlamıştı. Bugün Facebook’un yine büyük bir skandala bu sefer de WhatsApp’la karıştığı ortaya çıktı.

21 milyar dolar ödeyerek WhatsApp’ı satın alan Facebook, yine gizlilik skandalına imza attı. Güvenlik araştırmacısı olan Athul Jayaram WhatsApp’ta; telefon numaranızın, Google‘ın arama sonuçlarında endeksleyen bir güvenlik açığının olduğunu açıkladı.

Athul Jayaram’a göre; bir kişi mesajlaşmak için WhatsApp’tan link oluşturduğunda ve bunu web sitesine Sohbet Et seçeneği ile eklediği zaman, Google’ın bu seçenekten faydalanarak telefon numarasını arama sonuçlarına dahil ettiğini açıkladı.

Güvenlik araştırmacısı Athul Jayaram konuyla ilgili; “Google tarafından cep telefonu numaranız düz metin olarak görünüyor. İnternet sitelerindeki sohbet et seçeneğine tıkladıktan sonra iptal etme şansınız da bulunmuyor. Bireysel telefon numaraları sızdırıldığında, bir saldırgan onlara mesaj gönderebilir, arayabilir, telefon numaralarını pazarlamacılara, spam göndericilere, dolandırıcılara satabilir.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp

Genellikle alışveriş sitelerinde yer alan WhatsApp’tan görüşme opsiyonu maalesef ki güvenlik açığı ile dolu. Bu seçeneğe tıkladığınız anda telefon numaranız Google tarafından endeksleniyor. Bu noktada WhatsApp’ın yoksa Google’ın mı suçlu olduğu tartışılır.

Ancak yine de WhatsApp’ın böylesine büyük bir güvenlik açığına sahip olmaması gerekiyor. Facebook’un bu konu hakkında en kısa süre içerisinde bir iyileştirme yapması bekleniyor. Muhtemelen alınacak olan aksiyon ile web sitelerindeki Sohbet Et butonu kökten değişecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.