Ana sayfa » Mobil » Apple, uzaktan selfie için yeni bir patent başvurusunda bulundu!!! Korona en çok Apple’a yaradı

Apple, uzaktan selfie için yeni bir patent başvurusunda bulundu!!! Korona en çok Apple’a yaradı

Apple, uzaktan selfie için yeni bir patent başvurusunda bulundu!!! Korona en çok Apple’a yaradı

Koronavirüs sürecinde müşterilerinin hep yanında olan Apple, bugün de uzaktan selfie çekmenizi sağlayan yeni bir patent başvurusunda bulundu

Son zamanların baş belası olan Koronavirüs, neredeyse hayatımızın her alanına girdi ve sosyal aktivitelerimize kadar bizleri olumsuz etkiledi. Bildiğiniz üzere artık eskisi kadar kimseyle yakın olamıyoruz, yan yana oturup şakalaşamıyoruz hatta tokalaşıp selamlaşamıyoruz bile. Ancak, vaka sayıları tamamen bitip yeni bir aşı bulunduğunda eski günlere elbet döneceğiz, ama şu sıralar hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bildiğiniz üzere Apple, pandemi sürecinde müşterilerinin hep yanında oldu. Hatırlayacaksınız ABD‘li şirket son olarak geliştirdiği  iOS 13.5 yazılımı sayesinde maske ile kilit açma gibi bazı yenilikler getirdi. Hatta bununla da kalmadı, Google ile ortak olup cihazlarına, yeni bir Maruz Kalma Bildirimi API’sı ekledi. Bugün ise dev üretici yepyeni bir patent başvurusunda bulundu.

Son çıkan raporlara göre Apple,  “sentetik grup özçekimleri” adında yeni bir yazılım patenti başvurusunda bulundu. Bu yazılım, kullanıcıların başkalarına selfie davetiyeleri göndermelerine izin verir, eğer  karşı tarafta bu daveti kabul ederse, cep telefonlarının kamera uygulamasını başlattığı sürece yeni bir grup selfiesi başlatabilirler.

Ayrıca bu patent sayesinde, bazı düzenlemeleri yapmanızda mevcut olacak. Örneğin alıcı kendi portresini değiştirerek kendini grup fotoğrafındaki başka bir konuma yerleştirebilecek.

Sosyal toplantıları kısıtlayan küresel bir pandeminin olduğu bu dönemde, Apple’ın yeni patenti kullanıcılarına adeta ilaç gibi gelecek. Bu teknoloji, hem sosyal mesafeyi koruyarak sağlıklı bir şekilde selfie yapmanıza yarayacak, hem de arkadaşlarınızla geçmişte olan yakınlığınızı hiç koparmayacak.

Apple‘ın, geçtiğimiz yıllarda(2-3 sene önce) başka amaçla başvurup bir kenarda bıraktığı bu patentler, şu anda bu zorlu süreçte en iyi teknolojiler arasında yer almaya başladı bile. Ee Ne demiş büyüklerimiz? ”Neye niyet, neye kısmetmiş”. Durum tam olarak bundan ibaret.

Hatırlayacaksınız, şirketin geçtiğimiz günlerde yeni bir patent daha aldığı ortaya çıktı. Bahsedilen bu patent’de, iPhone 12’nin şu an bazı Android telefonlarda bulunan Biyometrik sensör ile geleceğini ortaya koyuyor. Yani, bu özellik sayesinde ekran üzerinde bir parmak izi tarayıcı bulunacak ve şifreyi kolayca açabileceksiniz. Böylelikle FaceID’ye de bir alternatif gelmiş olacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.