Ana sayfa » Mobil » Açıkladılar! Ekran altı kamera teknolojisi hazır! İlk modeller ise;

Açıkladılar! Ekran altı kamera teknolojisi hazır! İlk modeller ise;

Açıkladılar! Ekran altı kamera teknolojisi hazır! İlk modeller ise;

Birçok insanın hayalini kurduğu ekran altı kamera teknolojisi, VisionOX isimli şirketin ultra ince OLED panelleri ile gerçek oldu! Peki bu teknoloji ilk olarak hangi şirketin telefonunda bulunacak?

Uzun süredir tüm insanların hayalini kurduğu, teknolojide devrim yaratacak olan ekran altı kameralar nihayet gerçek oldu. Gerek tasarım tarafında, gerek maliyet tarafında, gerekse donanım tarafında akıllı telefonlara birçok değişikli getirecek olan ekran altı kameralar, tıpkı bir zamanlar ekran altı parmak izi okuyucusunun hayal olduğu gibi birçok insanın hayallerini süsleyen, cihazlarına bakarken “Lan şu kamera ekran altında olsa telefon ne biçim olurdu bee!” tarzı düşüncelere kaptıran ve şimdi de gerçek olan yepyeni bir teknoloji.

Ekran altı kamera

Çin merkezli VisionOX isimli şirketin yaptığı açıklama ve yayınlanan demo videosu ile çok yakında hayatımıza gireceğinin sinyallerini veren “Under Display Camera” teknolojisi, OLED panellerin bize sunacağı nimetlerden birisi olacka. Öyle ki VisionOX’in üretmeyi başardığı ince ve gerekli şeffaflığa ulaşmış OLED paneller, kameranın ekran altına konumlandırılmasına olanak sağlıyor. Bu teknolojiyi de ilk kullanacak şirketler bile belli olmuşken, gelin ilk önce ekran altı kamera teknolojisinin kısa tanıtım videosuna, ardından da bu teknolojiyi karşımıza çıkaracak akıllı telefon üreticisine bir bakalım.

Hepimizi heyecanlandıran bu teknoloji, tahmin edebileceğiniz üzere harekete geçen ilk şirketin telefonunda bulunacak. Bu durumun da farkında olan bir diğer Çinli şirket Huawei, 2 Haziran‘da aldığı iki patent ile yeni ekran altı kamera teknolojisini karşımıza çıkaracak olan ilk üretici olabilir. Bunların dışında yeni teknoloji hakkında bilgimizin bulunmadığını da belirterek, ekran altı kameraları beklemeye koyulalım…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.