Ana sayfa » Mobil » Akıllı Telefonlar Dijital Kamera Sektörünü Bitirdi! Resmen çöküş

Akıllı Telefonlar Dijital Kamera Sektörünü Bitirdi! Resmen çöküş

Akıllı Telefonlar Dijital Kamera Sektörünü Bitirdi! Resmen çöküş

Bugün yayınlanan bir rapora göre Akıllı Telefonlar dijital kamera sektörünün bitmesine sebep olmaya başladı. Peki tek sebep bu mu?

Akıllı telefon pazarında her nesil ile birlikte büyük bir değişim yaşanıyor. En büyük değişim ise takdir edersiniz ki kamera tarafında yaşanıyor. Akıllı Telefonlar son dönmede öyle bir noktaya geldi ki; DSLR makineleri aratmayan performanslara imza atmaya başladılar.

Bugün ortaya çıkan bir rapora göre Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus, Panasonic, Ricoh, Sony ve diğer endüstri temsilcilerini birleştiren Japon CIPA Kamera Üreticileri Derneği, dijital kameralar ve değiştirilebilir lensler için satış rakamlarını açıkladı. Peki sonuç ne?

Ortaya çıkan rakamlara göre dijital kamera pazarı son çeyrek ile birlikte %39 oranında küçülme yaşadı. Bu küçülme öyle bir noktaya geldi ki; birçok üreticinin Ar-Ge masraflarını bile karşılayamayacak durumda olduğu da gelen bilgiler arasında.

Son dönemde Xiaomi ve Samsung megapiksel savaşlarında çıtayı 108 megapiksel seviyesine çıkarttı ve yine gelen bilgilere göre Samsung‘un 2021 yılı içinde 144 megapiksel ile ilgili çalışmalar yürüttüğü de sızdırıldı. Özellikle Apple ve OPPO gibi üreticiler ise yazılım ile birlikte kameraların performanslarını başka bir boyuta taşıdılar. Telefoto lens tarafında 50mm ve hatta Sony Xperia 1 II modelinde 70mm lens kullanılması ise bu düşüşün en büyük sebeplerinden birisi olarak görülebilir.

Tek sebep bu mu derseniz? Hayır deriz. Zira DSLR kamera sistemlerinde büyük bir değişim ve gelişim de ortada yok. Biz çekimlerimizde Sony A7s2 kullanıyoruz. Bu özel kamerayı neden değiştirelim ki?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.