Ana sayfa » Mobil » OPPO ColorOS 7.2 arayüzünü tanıttı! Bu güncelleme değil resmen evrim…

OPPO ColorOS 7.2 arayüzünü tanıttı! Bu güncelleme değil resmen evrim…

OPPO ColorOS 7.2 arayüzünü tanıttı! Bu güncelleme değil resmen evrim…

Merakla beklenen OPPO Reno 4 serisi dün nihayet tanıtıldı. Bununla beraber Çinli şirket yeni arayüzü ColorOS 7.2’yi de duyurdu

Çinli teknoloji devi OPPO, bildiğiniz üzere dün merakla beklenen Reno 4 ve Reno 4 Pro‘yu tanıttı. Geçtiğimiz günlerde, bu telefonlarla birlikte ColorOS arayüzüne yenilikler getireceğini duyuran OPPO, dün gerçekleştirilen lansmanda  ColorOS 7.2 arayüzünü de yeni özellikleri ile beraber duyurdu.

Bildiğiniz üzere OPPO henüz Android 10 güncellemelerini çoğu kullanıcılarına dağıtamadı. Ancak, Çinli şirketin kendi geliştirdiği arayüzü ColorOS, bu Android güncellemelerin’den daha fazla önem taşıyor. Peki ColorOS 7.2 ile neler değişti?

Reno 4 serisi ile gelen bu arayüz, OPPO telefonlarının kamera performansını bir hayli arttırıyor. Buna ek olarak güncelleme bizlere, Moonlight Gece Görüş Video Algoritması, yeni Soloop Video Düzenleyici,  3 Aşamalı güncellenmiş Süper Güç Tasarruf Modu, Yapay Zeka Destekli Uygulama Ön Açılış İyileştirme, Akıllı Albüm, OPPO LAB ve ColorOS 7.2 Açık Kamera SDK‘sını da beraberinde getiriyor. Hadi gelin şimdi sözü fazla uzatmadan yeni özelliklerin hepsine bir göz atalım:

Ay Işığı Gece Görüş Video Algoritması

OPPO, ilk defa ColorOS 7.2 arayüzü ile birlikte,  kendi geliştirdiği bir video algoritmasını sunuyor. Bu algoritma, düşük ışıklı ortamlarda daha kaliteli videolar çekmenize olanak tanıyor.

Biraz daha detaya girecek olursak, ColorOS 7.2‘deki bu algoritma, gece çekilen videoları daha iyi ve kaliteli bir hale getirmek için, parlaklığı % 74.4, netliği ise % 33.7 daha fazla arttırarak en iyi çekimi yapmanıza olanak tanıyor.

Yeni Soloop Video Editörü

Soloop video editörü, ColorOS kullanıcıları için yeni bir şey değil.  Ancak OPPO, ColorOS 7.2 ile görüntüleri daha sinematik ve etkileyici hissettirmek için ekstra ve havalı yeni video tarayıcıları ekliyor. Yeni Soloop video editörü,  akıllı sahne tanıma göre müziğinizi öneriyor ve bu sayede verimliliğinizi de arttırıyor.

3 Aşamalı Güncellenmiş Süper Güç Tasarruf Modu

VOOC Süper Flaş Şarjı ile yepyeni bir şarj teknolojisini sunan OPPO, pillerin ömrünü uzatmak için ColorOS 7.2 ile beraber Süper Güç Tasarrufu Modunu da ekliyor.

Resmi olarak belirtildiği gibi, Süper Güç Tasarrufu Modu, arka ışık, CPU ayarı gibi belirli özellikleri akıllı sahne modları ile daha iyi bir hale getirecek ve güç tüketimini en aza indirecek. Buna ek olarak Smart 5G,  gece bekleme modu ve akıllı arka ışık kullanılarak güç tüketimini % 40‘a kadar düşürebiliyor.

Yapay Zeka Destekli Uygulama Ön Açılış İyileştirme

OPPO, ColorOS 7.2 ile beraber  güç tüketimini ve günlük alışkanlıklarınızı otomatik olarak kontrol eden yeni bir “Yapay Zeka Destekli Uygulama Ön Açılış İyileştirme” özelliğini ekliyor. Bu teknoloji, uygulamaların açılış hızını da azaltarak gecikmelerin önüne geçiyor.

Akıllı Albüm

ColorOS 7.2‘de sunulan bu yeni Akıllı Albüm özelliği, sahneleri ve videolardaki kişileri tek bir yerde gruplandırmaya yarıyor. Ayrıca tek tuşlama ile video araması yapabilir ve  Soloop video düzenleyicisine de bağlanabilirsiniz.

OPPO Laboratuvarı

OPPO, ColorOS 7.2 güncellemesi ile cihazlarına yeni bir laboratuvar uygulaması ekliyor. Bu özellik hakkında çok fazla detay yok, ancak Yapay Zeka iyileştirilmesi, ikon değişikliği, tema desteği ve daha fazlası gibi yeniliklerin olacağı söyleniyor. Bu LAB olayı Realme telefonlarda bir süredir kullanılıyordu.

ColorOS 7.2 Açık Kamera SDK’sı

Ve son olarak, ColorOS 7.2 ile beraber cihazlara yeni bir Açık Kamear SDK‘sı ekleniyor. Bu teknoloji sayesinde  GCam gibi üçüncü taraf kamera uygulamalarını deneyebilir ve video sabitleme, video HDR, Süper Geniş Açı gibi işlevleri de kullanabilirsiniz.

Şu ana kadar ColorOS 7.2 hakkında tüm bildiklerimiz bu kadar. Ancak OPPO‘nun bu güncellemeyi, yakında Android 10 destekleye tüm cihazlara getirmesini bekliyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.