Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 5, 2020 9:00

Elon Musk uzayı arka bahçesi yaptı! Her gün de uzaya gidilmez ki

Elon Musk şirketlerinden birisi olan SpaceX geçtiğimiz günlerde uzaya gönderdiği iki astronottan sonra durmuyor ve göndermeye devam ediyor...
Elon Musk uzayı arka bahçesi yaptı! Her gün de uzaya gidilmez ki

Geçtiğimiz günlerde dünyada ilk defa özel bir şirket uzaya araç göndermeyi başarmıştı ve uzun süredir Amerika’dan fırlatılamayan uzay araçlarından birisi de böylece uzaya gidebilmişti. Elon Musk uzay şirketi SpaceX ise bunu başarmış ve NASA ile yapılan iş birliği ile birlikte iki NASA astronotunu uzaya taşımayı başarmıştı.

Falcon 9 roketi ile fırlatılan Crew Dragon‘un başarısından sonra birkaç saat önce, SpaceX, Starlink 60 uydusunu da başka bir Falcon 9 roketi ile uzaya gönderdi. Bu arada bildiğiniz üzere kullanılan Falcon 9 roketlerinin en büyük özelliği uyduları yörüngeye yerleştirdikten sonra tek parça halinde dünyaya inebiliyor olmaları.

Görünen o ki, Elon Msuk‘ın uzay şirketi SpaceX uzaya kargo taşımacılığı yapacak gibi görünüyor. Birçok ülke sıraya girmiş durumda. Ülkeler uydu geliştirebilse de bunun uzaya taşınması bugüne kadar hep zor bir süreçti. Oysaki aynen BiTaksi uygulaması gibi SpeceX çağıracaksınız onlarda sizin kargonuzu uzaya taşıyacaklar.

SpeceX geçtiğimiz yıllarda kapanma tehlikesi ile karşı karşıyayken Musk ne yaptı etti bu şirketi dünyanın en başarılı uzay şirketi halinde getirdi. Mars yolculuğu için hazırlıklara başlandığı da gelen bilgiler arasında. Elon Musk’ın yakın çevresine birkaç yıl içinde Mars’a insan gönderme konusunda adım atacağını söylediği de dile getiriliyor…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.