Ana sayfa » Mobil » Android 11 ile APK uygulama kurmak hayal olacak! Apple mısın sen ya?

Android 11 ile APK uygulama kurmak hayal olacak! Apple mısın sen ya?

Android 11 ile APK uygulama kurmak hayal olacak! Apple mısın sen ya?

Google’ın geçtiğimiz günlerde tanıtımını ertelediği yeni Android 11, birçok insanı da kendisine küstürecek. Öyle ki Android 11 ile birlikte .apk dosya kurmak bir hayal olacak!

Geçtiğimiz günlerde Android 11‘in lansman iptali ile birçok teknolojiseverin tepkisini çeken Google, şimdi de .APK uygulama kullanan kitleyi fazlasıyla sinirlendirecek. Özellikle iOS‘a göre fazlasıyla özelleştirilebilir olan ve açık kaynak kodu ile kullanıcıyı telefona hapsetmeyen Android, kullanıcılarının büyük çoğunluğunu da bu sayede kendine bağlıyordu. Hele ki ülkemizde Android cihazların iPhone serilerine fiyat bakımından fazlasıyla yaklaşması, insanları ufaktan ufaktan Apple saflarına geçirmeye başlamışken, gelen haberler Android’in yavaş yavaş Android olmaktan çıkacağını gösteriyor.

Öyle ki birçok insanın Play Store‘a alternatif olarak kullandığı .apk dosyalar, yeni Android sürümünde tabiri caizse hepimiz için hayal olacak. Google’ın son yayınladığı Android 11 Dördüncü Geliştirici Ön izlemesi‘nde bazı geliştiricilerin dikkatini çeken .apk kurulum mantığı, ilk olarak ufak bir bug olarak düşündürse de, Google bu durumun normal bir sistem tepkisi olduğunu belirtti. Google’ın normal bir sistem tepkisi olarak nitelediği .apk mantığı ise birçok insanı germeye yetti. Öyle ki Android 10 ve öncesinde .apk dosyası kurmak istediğimizde, bize gelen uyarıyı kabul ettikten sonra, açık değilse “Bilinmeyen Kaynaklar” butonunu aktif etmemizin sonucunda istediğimiz uygulamaları marketten bağımsız olarak cihazımızda deneyimleyebiliyorduk; ancak gelin yeni sistem nasılmış bir bakalım…

Android 11 ile birlikte, daha öncesindeki sürümlerde verdiğimiz izinleri versek de bu uyarılar her uygulamadan çıktığımızda bizleri karşılayacak. Bu uyarıları sakinliğimizi koruyarak kapattığımız zaman ise ilk başta bir sıkıntı görmeyeceğiz; ancak .apk olarak kurduğumuz uygulamaya girdiğimizde, adeta sinir krize geçirebiliriz. Çünkü .apk olarak kurduğumuz cihazların verileri, uygulama kapatıldıktan sonra otomatik olarak silinecek. Bir diğer tabir ile telefon .apk uygulamaların verilerini kayıt altına almayacak. Bu da uygulamayı her seferinde yeni kurmuşsunuzca ayarlamanızı gerektirecek. Örneğin bir oyunu .apk olarak kurup oynadınız, 7. seviyeye kadar geldiniz ve ana ekrana döndünüz. Bir süre sonra “Gireyim de 8. seviyeye geçeyim…” diyemeyeceksiniz. Hop tekrar 1. seviyeden oyuna başlayacaksınız.

Ne kadar sinir bozucu değil mi? Peki Google bunu neden yapıyor? 

Google bunu yaparak Play Store’u tüm cihazlarda birincil market uygulaması haline getirmeyi hedefliyor. “Zaten öyle değil mi abicim?” diyebilirsiniz. Evet, zaten Play Store hepimizin kullandığı market uygulaması; ancak Google, uygulamaları .apk olarak kuran geniş kitleyi devre dışı bırakarak “Daha güvenli bir işletim sistemi” oluşturmak istiyor. Bi’ nevi Apple‘ın izinden gidiyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.