Ana sayfa » Mobil » Huawei ekran altı kamera patentini aldı! Yok artık!

Huawei ekran altı kamera patentini aldı! Yok artık!

Huawei ekran altı kamera patentini aldı! Yok artık!

Huawei ekran altı kamera için kolları sıvadı. Huawei P50 serisinde muhtemelen çentik olayı tamamen tarihe karışacak. İşte detaylar.

Çin’in önde gelen teknoloji üreticilerinden olan Huawei, ilginç patentler peşinde koşmaya devam ediyor. Parmak izi sensörünün artık ekranın altına entegre edilmesine çok alıştık. Peki, ekranın altına entegreli kamera fikri sizi şaşırtır mı? Cevabınız evetse Huawei’yi takip etmeye devam edin. Çünkü Huawei ekran altı kamera patentini aldığını açıkladı. Telefonların geleceği için bu patent büyük önem taşıyacak.

Bildiğiniz gibi iPhone X ile değil Essential Phone ile çentik kavramı hayatımıza girmişti. Daha sonra yaygınlaşan çentiği gizlemek için firmalar ya damla çentik ya da nokta çentik tasarımlarını kullanmaya başlamıştı. Bazı üreticiler ise pop-up kamerayı denemiş ancak pek verim alamamıştı. Şimdi ise Huawei‘nin yeni patenti ile çentik ortadan kalkıyor ve kamera ekranın içine entegre ediliyor.

Huawei ekran altı kamera

Patente göre; ön kameraya geçtiğiniz zaman ekranın belirlenecek bölümünde pikseller kapatılacak ve kamera modülü ortaya çıkacak. Ön kamera kullanılmadığında ise gerçek komple ekran deneyimi kullanıcılara sunulacak. 2020 yılında görmeyeceğimiz bu teknoloji muhtemelen Huawei P50 ailesinde yer alacak.

Rakiplerine göre büyük bir avantaj elde edecek olan Huawei, bu özelliğin diğer telefonlarda kullanılmasına bir süre izin vermeyecek gibi görünüyor. Ancak firmalar bazen böyle patentler alıyor ancak telefonlarında kullanmıyor. Umarız Huawei bu fikri hayata geçirir ve artık 2021 yılında çentikten komple kurtuluruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.