Mobil Haziran 1, 2020 12:00

Hindistan’dan Çin’e rest! Gir, tıkla, sil!

Hindistan-Çin arasındaki yüksek gerilim sonrası Hintlilerin yayınladığı Remove China Apps isimli uygulama, Hintlilerin telefonlarından Çinlileri siliyor! En azından Çinli uygulamaları...
Hindistan’dan Çin’e rest! Gir, tıkla, sil!

Son dönemde tüm dünyanın hedefi olan Çin, aynı zamanda Hindistan ile arasındaki gerilimi de hat safhaya çekmiş durumda. Sadece Koronavirüs sebebiyle değil; 1962‘de yapılan Hindistan-Çin savaşına kadar uzanan gerekçeler nedeniyle son dönemde savaşın eşiğine gelen iki ülke, son olarak 5-6 Mayıs tarihlerinde Ladakh bölgesinin yakınlarında çatışmış, ardından 9 Mayıs tarihinde Sikkim-Tibet sınırında silahsız bir kavga yaşanmıştı. Bu yumruklu ve sopalı kavga sonrasında iki ülkenin askerleri de hastaneye kaldırılmıştı. Bu olayların ardından bugün One Touch App Labs isimli Hint şirketinin yayınladığı Remove China Apps adlı uygulama, cihazlardaki Çin menşeili uygulamaları kaldırarak Çin’e boykot uyguluyor.

Bu ilginç gelişme neticesinde cihazlarındaki Çin menşeili uygulamaları tek tıkla silen Hindistanlılar, Sonam Wangchuk‘un (Hintli mühendis) Twitter paylaşımını da referans alarak Çin’e boykot uyguluyor. “Çin’e cevabı mermileri ile askerler, cüzdanlarıyla vatandaşlar verecek!” ifadeleriyle Hindistanlı vatandaşları kenetleyen Wangchuk’un yanı sıra, 17 Mayıs‘da yayınlanan Remove China Apps Hindistan gibi büyük bir pazarda kan kaybı yaşamaya başlayan Çin, henüz sessizliğini bozmadı.

Yaşanan bu gelişmeler artarak devam ediyor ve bu duruma Hintli ünlü kişilerde dahil olmaya başladılar. Öyle ki Hindistan’ın ünlü aktörlerinden Milam Soman, bundan sonra Çin menşeili Tiktok‘da yer almayacağını açıkladı. Bu açıklama sonrası Hindistan’da 120 milyon kullanıcıya sahip olan TikTok’un bir bir akıllı telefonlardan silinmesi bekleniyor. Bu da Çin’in güçlü sosyal medya uygulamasının ciddi bir kayba uğrayacağını gösteriyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.