Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 31, 2020 17:00

Salgına rağmen büyüyor! Giyilebilir teknoloji pazarı ilk çeyrekte;

Hızla büyüyen ve çeşitlenen giyilebilir teknoloji pazarı, yılın ilk çeyreğinde koronavirüs salgınına rağmen büyük bir büyüme gösterdi!
Salgına rağmen büyüyor! Giyilebilir teknoloji pazarı ilk çeyrekte;

Son yılların vazgeçilmez ürünleriyle dolup taşan giyilebilir teknoloji pazarı, birçok kullanışlı ekipman ile birlikte büyümeye devam ediyor. Son olarak yılın ilk çeyreğine damga vuran koronavirüs pandemisi sırasında düşüş yaşayan teknoloji pazarlarına nazaran ciddi bir büyüme gösteren pazar, birçok üreticinin de yatırımları ile fazlasıyla çeşitlendi. Pazarda Xiaomi, Apple, Samsung, Huawei ve OPPO gibi birçok şirket boy gösterirken, zirvedeki isim birçok insanı şaşırtmıyor.

IDC‘nin raporuna göre yılın ilk çeyreğinde %30‘luk bir büyüme gösteren giyilebilir teknoloji pazarı, salgına rağmen büyük bir talep ile karşılaşıyor. Özellikle zirvede yer alan Apple, ikinci sırada bulunan Xiaomi ve üçüncü sırada bulunan Samsung‘un yanı sıra Huawei ve Fitbit‘in de hatırı sayılır bir paya sahip olduğu pazar, akıllı saat ve bileklikler sayesinde ciddi bir büyüme sağlıyor. Peki oranlar ne? Hangi şirket ne kadar ürün satabildi? Gelin hepsine bir bakalım…

Giyilebilir Teknoloji Pazarı Salgına Rağmen Büyüyor!

Yapılan araştırmaya göre genel anlamda %30‘luk bir büyüme gösteren pazar, Apple’ın 21 milyondan fazla ürün satışı ile adeta şahlanıyor. Apple‘ın %29.3‘lük pazar payının yanı sıra 10.1 milyon ürün satışıyla listelere ikinci sıradan adını yazdıran ve %14‘lük bir pazar payına sahip olan Xiaomi, aynı zamanda yıllık %56,4 gibi yüksek bir büyüme oranı ile karşımıza çıkıyor. Apple’ın yıllık büyüme oranı ise (bu pazar için) %59.9 olarak kayda geçiyor. Apple ve Xiaomi’nin ardından üçüncü sırada yer alan ve 8.6 milyon ürün satışıyla %11,9‘luk bir pazar payına sahip olan Samsung ise giyilebilir teknoloji pazarında yıllık %71.7 gibi oldukça yüksek bir büyüme oranı ile dikkat çekiyor. Listenin dördüncü sırasında yer alan Huawei ise 8.1 milyonluk satış ile pazarın %11,1‘lik kısmında hakimiyet sağlıyor ve %62,2‘lik bir büyüme gösteriyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.