Microsoft Mayıs 31, 2020 15:00

Microsoft yapay zeka ile editör mesleğini bitirecek! Onlarca editör işten atıldı! Ne yapak Microsoft taş mı yiyelim biz?

Microsoft yapay zeka ile editör mesleğini bitirecek! Onlarca editör işten atıldı! Ne yapak Microsoft taş mı yiyelim biz?

Microsoft yapay zeka çözümleri ile editör mesleğini bitirmek için en önemli adımı attı. Onlarca editör yapay zekadan dolayı işsiz kaldı.

Robotlar dünyayı ele geçirecek! geyiği her dönem ortaya çıkmış ancak öyle bir şey henüz gerçekleşmemişti. Ancak yapay zekanın işin içine girmesi ile bu söylem gerçekten gerçek olacak gibi görünüyor. Microsoft yapay zeka çözümleri ile editör ihtiyacını ortadan kaldırdığını açıkladı.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, yapay zekanın çalışanlar yerine kullanılmasını her zaman savunmuştu. Satya Nadella şimdi bu amacına ulaşmayı başardı. BusinessInsider, Microsoft Haberler’in, yapay zeka odaklı bir haber toplama sisteminden dolayı MSN.com için çalışan onlarca editörün işten çıkarıldığını açıkladı.

MSN.com, 140 ülkede 500 milyon kişiye hizmet veriyor. Haber konusunda ABD’de oldukça popüler olan MSN.com’a haber bulmak için Aquent ve MAQ Consulting ajansları ile çalışılıyordu. Bu ajanstaki editörler her gün haber bulup sisteme ekliyordu. Haberlerin kaliteli olması ve sahte veya yanıltıcı haber olmaması için harıl harıl çalışan bu emekçi kardeşlerimiz, maalesef ki yapay zekadan dolayı şimdi işsiz kalmış durumda.

Yapay zeka çözümleri bu zamana kadar haberin kalite ölçümünü yapamıyor ve sahte haberleri ayırt edemiyordu. Ancak gelişen teknolojiler ile bu da mümkün oldu.

Microsoft yapay zeka

Microsoft sözcüsü konuyla ilgili; “Tüm şirketler gibi, işimizi düzenli olarak değerlendiriyoruz. Bu, bazı yerlerde daha fazla yatırım yapılmasına ve zaman zaman bazı alanlarımızda radikal kararlar almamıza neden oluyor. Bu kararlar mevcut koronavirüs salgınının bir sonucu değil.” açıklamasında bulundu.

Yani editörler gerçekten de yapay zekanın gelişiminden dolayı işsiz kalmış gibi görünüyor. İnsan gücünden daha verimli olan ve en önemlisi “bedava” olan bu çözümler geleceği şekillendirecek gibi görünüyor. Umarız teknolojinin gelişimi ile insan gücünü tamamen ortadan kaldırmamak için yasalar çıkarılır. Aksi durumda hepimiz taş yiyeceğiz…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.