Mobil Mayıs 28, 2020 22:00

TikTok’un sahibi ByteDance Facebook ve Google’a kafa tutuyor! Çekilin kenara

ByteDance adını hiç duymamış olabilirsiniz ama dünyanın en büyüğü olma yolunda Çinli üretici ilerliyor. Peki TikTok desek? Belki onu duymuşsunuzdur!
TikTok’un sahibi ByteDance Facebook ve Google’a kafa tutuyor! Çekilin kenara

ByteDance ismini hiç duydunuz mu? Bu soruya birçok kişinin Hayır dediğini duyar gibiyiz. Peki TikTok ismini duydunuz mu? Bu soruya da herkesin Eveeet dedğini duyar gibiyiz. Evet TikTok ve Çin uygulaması Douyin sahibi Çinli üreticinin finansal verileri bugün açıklandı ve şirketin durumunun Google ve Facebook ile yarışır noktaya geldiğini gördük.

Gelen raporlara göre Çinli yazılım firması gelirlerini geçtiğimiz yıla göre 4 kat arttırmış. TikTok ve Douyin, bu yılın ilk çeyreğinde dünya çapında 315 milyondan fazla indirdi. TikTok, gelirde YouTube, Tinder ve Netflix‘in önündeydi, sadece Nisan ayında gelir bir önceki döneme göre tam 10 kat arttı.

Toplam gelirler 17 milyar doları aştı ve net kar ise 3 milyar doları aştı. Verilere baktığımızda, ByteDance‘in hızla büyümeye devam eden dünyadaki en pahalı girişim olduğunu gösteriyor.

Zhang Yiming liderliğindeki ByteDance‘ın, Facebook ve Alphabet (Google) gibi Amerikan internet devleri için güçlü bir rakip haline geldiğini gösteriyor. Instagram, 2019‘da yaklaşık 20 milyar dolarlık reklam geliri elde ederken; Google, YouTube reklam satışlarının geçen yıl toplam 15,1 milyar dolar olduğunu söyledi. Bugün ise TikTok gelirleri Youtube gibi bir devi çeyrek bazda aşmayı başardı.

Çin ve Amerika arasında savaş sürerken Çinli üreticilerin böyle büyümesi sonrasında ABD yönetimi belki TikTok kullanımını da yasaklar…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.