Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 28, 2020 20:00

Artık evlerinizden tezahürat yapabileceksiniz (Küfür etmek yok ama)

Liglerin seyircisiz oynandığı bu dönemde Japonlar durmadı ve yaptı yapacağını. Artık tuttuğunuz futbol takımına teknoloji sayesinde evden tezahürat yapabileceksiniz...
Artık evlerinizden tezahürat yapabileceksiniz (Küfür etmek yok ama)

Günümüzdeki en popüler sporlardan biri olan futbol, neredeyse tüm dünyanın yıllardır izlemekten vazgeçemediği ortak spordur. Ancak, son zamanlarda ortaya çıkan Koranavirüs, futbol dünyasını da derinden etkiledi. Bazı tedbirler sonucunda artık futbol müsabakaları seyircisiz olarak devam edecek. Hal böyle olunca,  Japonlar da bu duruma el atmak için yeni bir yazılım geliştirdiler.

Futbol ve Teknoloji El Ele

Haziran sonu-Temmuz başında liglerin seyircisiz olarak yeniden başlatılmasının planlandığı Japonya’da, ‘uzaktan tezahürat’ dönemi başlıyor. Seyircisiz olarak oynanacak bu maçlarda taraftarlar takımlarını,  geliştirilen bir cep telefonu uygulamasını indirerek  tezahüratlarla destekleyebilecekler. The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Japon firması Yamaha tarafından geliştirilen uygulamaya ‘Romote Cheerer – Uzaktan tezahürat’ adı verilecek.

Yamaha’nın bu yazılımı geliştirme amacı, hem  karşılaşmayı takip eden taraftarların maçı stadyumda izliyor gibi yaşaması, hem de sahada mücadele eden futbolcuların daha motive olarak oynaması için.  Taraftarlar tezahürat için, uygulamada yer alan seçimleri kullanacak. Bu seçimler alkış, marş ve yuhalama sesleri gibi tepkiler olacak. Buna ek olarak, izleyici konuşmacıyı seçmekte de özgür olacak.

Ancak, bu uygulama Türk izleyicilerin canını sıkabilir. Çünkü Japonlar geliştirdiği bu yazılımda, henüz hakeme tepki verme sesini geliştirmedi. Umuyoruz ki, uygulama Türkiye’ye gelene kadar bu duruma el atılır.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.