Ana sayfa » Mobil » Xiaomi MIUI 12 gizli özellikler ortaya çıktı! Sen yok musun sen Xiaomi?

Xiaomi MIUI 12 gizli özellikler ortaya çıktı! Sen yok musun sen Xiaomi?

Xiaomi MIUI 12 gizli özellikler ortaya çıktı! Sen yok musun sen Xiaomi?

Xiaomi MIUI 12 güncellemesi bir aydır beta şeklinde yayında. Bugün ise yeni özellikler ortaya çıktı. Peki yeni ne var? İşte detaylar…

Xiaomi MIUI 12 sürümü 27 Nisan tarihinde tanıtıldı ve önce Çin beta süreci daha sonra da global beta süreci resmi olarak başladı. Biz de teknoburada.net olarak size bu güncellemenin her detayını aktardık ve hatta editörlerimizden Okan GÜLEŞ MIUI 12 güncellemesini kendi telefonuna da kurup bunun videosunu çekti. Bu videoyu izlemediyseniz buraya tıklayıp izleyebilirsiniz.

Bugün ise arayüze ait bazı detaylar daha ortaya çıktı. Bu detayların Çin beta sürümünden alındığını belirtelim. Umarız bu güncellemeler global sürümde de bulunur. Peki yeni özellikler neler?

Xiaomi yaşı ileri kullanıcıları düşündüğü için oldukça güzel bir uygulama yaparak ana sayfaya kişileri resimleri ile ekleme imkanı sağlıyor. Böylece yaşı ileri bir kullanıcı telefon rehberine girmeden de birilerini kolaylıkla arayabilecek.

Yaşlı kişiler için yenilik bununla da kalmıyor ve Minimalist Mod adı verilen bir arayüz daha sunuluyor. Bu mod eski akıllı telefonlarda kullanım için optimize edilmiştir. Sistem genelinde büyük yazı tipleri sunuyor, ana sayfadaki simgeler üç sütunla sınırlı. İkonlar ve yazılar yaşlılar tarafından görülebilecek kadar büyük bir şekilde arayüze ekleniyor.

Takvim uygulaması ise tamamen yeniden tasarlanan ve çok daha güzel bir kullanım bizlere sunulacak ama bu değişim Xiaomi Takvim uygulamasına ait. Biz Google Takvim kullanıyoruz. Bakalım nasıl olacak. Yana çevrildiğinde tüm haftayı görebiliyoruz.

Yeniliklerden birisi de SMS tarafında, artık SMS‘ler iki gruba ayrılıyor. Temel ve Reklam / Pazarlama adı altında iki kategoriye ayrılan bu güncelleme ise en sevindiğimiz özelliklerden birisi oldu. Bakalım “sadece temel mesajlar için bildirim gönder” gibi de bir ayrım yapılabilecek mi?

Bununla birlikte hava durumu ile ilgili de bir güncelleme yapılarak hava kalitesi ve kısa süreli yağış tahmini hakkındaki bilgilere basitleştirilmiş erişim sağlanıyor. Bunun da ayrıca harita üzerinde gösterilmesi de güzel bir detay olmuş.

MIUI 12 ile gelen ana yenilikler:

  1. MIUI  ana ekranına Google araç çubuğu eklendi.
  2. Kamera arayüzü yenilendi
  3. Uygulama bildirimleri baştan aşağı yenilendi
  4. Reklamlar tamamen kaldırıldı
  5. Arayüz baştan aşağı yenilendi ve yeni sistem animasyonları eklendi
  6. “Mükemmel” karanlık mod diğer adıyla Dark Mode 2.0
  7. Yeni çoklu görev
  8. Yeni oyun modu
  9. Yeni tarayıcı uygulaması.
  10. Yenilenmiş bildirim paneli. (Control Center)
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.