Mobil Mayıs 27, 2020 17:00

Google sesli ödeme devri başlıyor! Ne kadar güvenli?

Her geçen gün gelişen yapay zeka, her türlü duruma el atmaya hazırlanıyor. Öyle ki Google Asistan çok yakında sesli ödeme hizmetini aktif ediyor!
Google sesli ödeme devri başlıyor! Ne kadar güvenli?

Her geçen gün gelişen teknoloji ve yapay zeka “Yapılamaz!” denileni yapmaya devam ediyor. Henüz 2016 yılında Android’de sesli asistan dahi kullanamazken, bugün her işimizi Google Asistan adı verilen yapay zekalı asistanımıza yaptırıyoruz. Bu durum da sesli asistanların sürekli geliştirilmesine sebebiyet veriyor. Google da bu doğrultuda geliştirmeye devam ettiği sesli asistanını yeni bir özellik ile daha işlevsel hale getirdi; ancak akıllarda da soru işareti bıraktı. Öyle ki Google, yapay zekalı Google Asistan’a ses ile ödeme özelliği getiriyor. Peki ya sesimiz taklit edilirse?

Google Sesli Ödeme

Google’ın şuanda test ettiği “Sesli Ödeme” hizmeti sayesinde internet üzerinden alışveriş yaptığınızda ödemeyi sesli komutlarınız aracılığıyla gerçekleştirebileceksiniz. İlk bakışta oldukça yararlı gözüken bu özellik, Google uygulaması -> Diğer -> Ayarlar -> Google Asistan -> Siz -> Ödemeler bölümünde karşımıza çıkacak. Bu kısımda kendi sesimizi tanıtarak internet üzerinden yapacağımız ödemeleri birkaç kelime ile gerçekleştireceğiz. Çok hoş değil mi? Büyük bir kolaylık. Neticede oldukça hızlı bir sistem gibi görünüyor; lakin sesimizin kopyalanması durumunda ne olacak?

Google Sesli Ödeme

Henüz test aşamasında olduğundan özellik hakkında bildiklerimiz sınırlı. Bu sebepten ötürü sistemin dışarıdan bakıldığında oldukça büyük açıkları olduğunu söyleyebiliyoruz. Neticede ses oldukça basit bir şekilde kopyalanabilir, kayıt edilebilir ve çoğaltılabilir. Bu sebepten ötürü şuan için geliştirilmesi gereken sesli ödeme sistemi, Google için bir süre daha beta aşamasında kalacak gibi görünüyor…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.