Facebook Mayıs 27, 2020 20:30

Facebook ücretsiz görüşme sunan uygulamasını yayınladı! Şimdi FaceTime ve Google Duo düşünsün!

Facebook ücretsiz görüşme sunan uygulamasını yayınladı! Şimdi FaceTime ve Google Duo düşünsün!

Facebook, internet üzerineden ücretsiz görüşme sunan Catchup isimli uygulamasını yayınladı. FaceTime ve Duo’ya bomba rakip geliyor.

Facebook, koronavirüs karantina süresince insanların iletişimde kalmasına yardımcı olacak olan yeni hizmetini kullanıma sundu.. Facebook’un NPE ekibi tarafından geliştirilen Catchup isimli uygulama ile internet üzerinden ücretsiz görüşme imkanı sunuluyor. Uygulamanın sunduğu en güzel özellik ise siz çağrı almak istediğinizde insanların sizi arayabilecek olması. Yani durumunuzu meşgul yaptığınızda sizi kimse arayamıyor.

Catchup‘taki kullanıcılar bire bir arkadaşları ve aileleri ile arama yapabilmenin yanında 8 kişiye kadar da grup görüşmesi yapabiliyor. Grup görüşmesi başlatmak için çağrı başlatma tuşuna basmanız ve kişilerin telefon numarasını “+” ile ekleyip görüşme başlatmanız yeterli olacak.

Facebook kişilerinin yanında direkt olarak telefondaki rehber üzerinden arama yapabilen Catchup hem iOS hem de Android platformlarında yer alıyor. Ancak şimdilik sadece Amerika Birleşik Devleri‘nde kullanıma sunulan uygulama muhtemelen 1-2 hafta içerisinde halka açık testleri bittikten sonra Türkiye topraklarına da giriş yapacak.

ücretsiz görüşme

Veri konusunda Facebook’a güvenmek ne kadar doğru bilinmez. Hele ki ücretsiz sunulan bir servisin illa ki bir bedeli olacaktır. Bu yüzden eğer gizliliğe çok önem veriyorsanız, normal görüşme veya FaceTime üzerinden görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Facebook’un bünyesindeki WhatsApp‘ın da uçtan uca şifreleme sistemini kullanmasından dolayı WhatsApp’ı da tercih edebilirsiniz.

İlerleyen günlerde buna benzer bir ton uygulama göreceğiz gibi görünüyor. Ancak böyle kişisel bilgilerinizi paylaştığınız mesajlaşma ve görüşme uygulamalarını kullanmadan önce güvenliğiniz için firmayı iyice araştırmanızı öneriyoruz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.