Mobil Mayıs 27, 2020 14:00

ARM Cortex-A78 tanıtıldı! Performans aya çıktı! Götür beni aya, aya…

Mobil pazarın merakla beklediği açıklama bugün yapıldı ve ARM Cortex-A78 çekirdeklerini resmen tanıttı. Böyle bir performans yok...
ARM Cortex-A78 tanıtıldı! Performans aya çıktı! Götür beni aya, aya…

Bugün 2020 TechDay etkinliği kapsamında bir süredir kendisinden bahsedilen ARM Cortex-A78 çekirdekleri resmen tanıtıldı. Bununla birlikte Cortex-X1 ve yeni nesil GPU ve NPU tanıtımları da yapıldı. Bir süredir mobil pazar Cortex-A77 çekirdeklerini kullanıyordu ve bugün de yeni çekirdekler resmen karşımıza çıktı.

Geliştiriciler, Cortex-A78‘in çekirdeğinin şirket tarihindeki en önemli performans artışına sahip olduğunu iddia ediyor. Cortex-A77 ile karşılaştırıldığında ise yeni çekirdeklerin %20 daha hızlı çalıştığı da belirtiliyor. 

Bununla birlikte ARM ayrıca, kendi işlemcisini yapan üreticilerin kendi özel Cortex işlemci çekirdeklerini oluşturmalarına izin verecek olan yeni Cortex-A kullanıcı programını da tanıttı. Bunlardan ilki, Cortex-A77‘den %30 daha verimli olduğu belirtilen ARM Cortex-X1 çekirdeği oldu.

ARM, yeni işlemci çekirdeklerine ek olarak Mali-G78 ve Mali-G68 adında iki yeni mobil grafik işlemcisini de tanıttı. Mali-G78 GPU amiral gemisi akıllı telefonlar için tasarlanırken, Mali-G68 daha düşük bir fiyata yüksek performans sunmak için tasarlandı.

Mali-G78 24 çekirdekli bir yapıya sahip olacak. ARM, grafik işlemci performansında geçen yılki Mali-G77‘ye kıyasla %25 artış sağladığını vaat ediyor. ARM ayrıca Ethos-N77‘den %25 daha hızlı olacak yeni Ethos-N78 yapay zeka işlemcisini de tanıttı.

Yeni tanıtılan çekirdeklerin performansları çok etkileyici  görünüyor. Bakalım yeni işlemciler ile uyum nasıl olacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.