Mayıs 24, 2020 14:00

Huawei’nin 5G planlarına bir darbede İngiltere’den geliyor! Sıra sende mi Johnson?

ABD ile gerginlik yaşayan Huawei İngiltere 5G şebekleri ile ilgili bir darbe daha aldı. Peki bu iş nereye doğru gidiyor? İşte detaylar...
Huawei’nin 5G planlarına bir darbede İngiltere’den geliyor! Sıra sende mi Johnson?

Son zamanlarda ABD yaptırımları ile karşı karşıya kalan Huawei‘ye bir darbede İngiltere’den geliyor.  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Huawei’in İngiliz topraklarında 5G altyapısının geliştirilmesine katılımını sona erdirmek için yeni planlar hazırlıyor. Daha açık konuşacak olursak, Johnson, Çinli üreticinin 2023 yılına kadar altyapı çalışma planlarını bitirmek için harekete geçecek.  Boris Jonhson, Huawei ‘nin 5G ağlarıyla ilgili bazı parlamento üyelerinden de büyük baskı aldığını belirtti. Bunun en basit örneği de hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda İngilitere‘de yakılan 5G baz istasyonlar idi.

Bu nedenle İngiltere’nin de Çin ürünlerine yakında veda etmesi bekleniyor. Görünüşe göre ülkelerin Çin‘den uzaklaşması önümüzdeki günlerde artık trend haline gelecek.

COVID-19’un patlak vermesi Çin için işleri kötüye sürüklüyor

Bildiğiniz üzere ABD ile Çin arasındaki gerginlik epeydir sürüyor. Ancak bunun üzerine son zamanlarda ortaya çıkan COVID-19‘da işin içine girince, her iki ülke arasındaki ipler iyice gerildi. ABD’nin bu olayda Çine kızmasında ki en büyük sebep ise, Çin’in COVID-19 hakkında diğer ulusları uyarmakta geç kalmasından kaynaklanıyor. Aynı düşünceye katılan İngiltere’de artık Çine karşı bakış açısını değiştirecek.

Aslında İngiliz hükumeti, Huawei’nin casusluk amaçlı alt yapı donanımları ürettiğine inanmadığını ve bu konuda delil olmadığını defalarca açıklamıştı. Bunun üzerine,  COVID-19 ‘da için işine girince ABD’den sonra İngiltere’de Çine karı bakış açısını iyice değiştirdi.

Bildiğini üzere geçtiğimiz haftalarda Amerika ve Çin birbirlerine teknolojik olarak savaş açtılar.  Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı son zamanların en çok tartışılan konuları arasında. ABD‘nin, TSMC‘yi Çin için yasaklamasının ardından, Huawei’de bu duruma karşılıksız kalmadı ve ZTE’yi ABD için yasakladı.

ZTE, bildiğiniz üzere Çin merkezli bir elektronik üretim firması olup, Çin’de telekomünikasyon ekipmanı ve cep telefonlarının ikinci büyük üreticiliğini yapan büyük bir şirkettir.  Açıkçası, bu hamle her iki şirket için de büyük kayıplara neden olacaktır. Sadece sözü edilen TSMC‘nin bu olaydan zararı  5 milyar ABD doları gibi büyük bir rakamdır.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.