Ana sayfa » Mobil » Huawei Amerika gerginliğinde son tango! “Eyy Amerika, hepiniz işsiz kalacaksınız!”

Huawei Amerika gerginliğinde son tango! “Eyy Amerika, hepiniz işsiz kalacaksınız!”

Huawei Amerika gerginliğinde son tango! “Eyy Amerika, hepiniz işsiz kalacaksınız!”

Mobil pazarda yaşanan Huawei Amerika gerginliği sonrasında bugün birçok açıklama yapıldı. Amerika’da büyük bir işsizlik baş gösterebilir…

Huawei ve Amerika arasında yaşananları sizler ile paylaşıyor ve durumları net bir şekilde aktarmaya çalışıyoruz. Bugüne kadar yaşananlarda Huawei ve Çin tarafı efendiliklerini hiç kaybetmediler ve yaşananları kabullenip bu işten hep çıkar yol aradılar. Huawei Amerika arasındaki gerginlik nereye gidiyor bilemiyoruz ama bu horoz dövüşü sonucunda kazanan olmayacak gibi görünüyor.

Huawei‘nin Kuzey Amerika bölümünün en iyi yöneticilerinden biri Bloomberg ve CNN ile yaptığı bir röportajda şunları söyledi.

Tüm bu yaşananlar tabii ki Huawei için kolay olmayacak. Ancak Amerika Birleşik Devletleri de bu işten acı çekecek. Zira bu yaşananların sonuçları asla tek taraflı olmayacak.”

Huawei’nin Kuzey Amerika bölümünde baş güvenlik görevlisi Andy Purdy ise Huawei’nin Amerika’da direkt ve dolaylı olarak 30 – 50 bin kişiye istihdam sağladığını ve 300’den fazla da Amerikalı şirket ile Huawei’nin iş birliği yaptığını dile getirdi.

Huawei Amerika gerginliğinde kazanan olmayacak!

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde Amerika’nın saygın iş birliklerinden birisi olan ABD Ticaret Birliği, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’a bir mektup göndererek şunları yazdı

Huawei’ye karşı yeni yaptırımlarınyarı iletken endüstrisine, küresel tedarik zincirine ve daha geniş teknoloji sektörüne zarar veriyor.

Huawei Amerika

Huawei Amerika

Boston Consulting Group tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporda ise şunlar dile getirildi.

Güçlü bir yarı iletken endüstrisi, ABD’nin küresel rekabet gücü ve ulusal güvenliği için kritik önem taşıyor. Tahminlere göre, eğer ABD önümüzdeki üç ile beş yıl içinde mevcut kısıtlamalara uymaya devam ederse, ABD şirket kazançları %16 düşecek. ABD, yonga üreticilerinin Çinli şirketlerle çalışmasını tamamen yasaklanması ise, gelirlerin %37 oranında düşmesine sebep olacak. Böyle büyük bir kayıp ABD şirketlerini Ar-Ge ve sermaye harcamalarını azaltmaya zorlayacak ve bu da ABD’de inovasyonun azalmasına yol açacaktır. BCG tahminlerine göre, bu kayıp, şirketleri ABD yarı iletken endüstrisinde 15 bin ile 40 bin yüksek vasıflı işi azaltmaya da zorlayacaktır. Yani toplamda 100 bin kadar Amerikalı işini kaybedebilir.

Amerika’nın baskıladığı bu yaptırımların sonuçları hem sektör hem de insanlar için iyi bir sonuç yaratmayacak gibi görünüyor. Amerika’nın da Huawei‘nin de bu noktada adım atması ve bir noktada birleşmeleri gerekiyor. Yoksa sektörü önümüzdeki yıllarda büyük bir gerileme yaşayabilir.

Amerika’da pandemi sonrasında 36 milyon işsizin olduğu bir ortamda Amerikalıların işsiz kalma ile ilgili bir hareketi kabul etmeyecekleri de ortadaki gerçeklerden birisi…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.