Ana sayfa » Mobil » Asus ZenFone 7 nerelerde? Asus! ZenFone serisini unuttun mu? ALOO

Asus ZenFone 7 nerelerde? Asus! ZenFone serisini unuttun mu? ALOO

Asus ZenFone 7 nerelerde? Asus! ZenFone serisini unuttun mu? ALOO

Akıllı telefon piyasasına belli başlı yenilikler ile yeni bir soluk kazandıran Asus, bir süredir ortalıkta yok. Peki ZenFone 7 ve ROG Phone 3’e ne oldu? Gelin bir bakalım…

Gerek ülkemizde, gerekse dünyada özellikle bilgisayar konusunda oldukça başarılı olan Tayvan merkezli Asus, 2014 yılında Intel işlemcili ZenFone serisi ile akıllı telefon pazarına giriş yaptı. Aradan geçen altı yılın sonunda da bazı cihazları ile kullanıcıların gönlünde yer edinmeyi başaran şirket, her segmente hitap eden telefonları piyasaya sürdü. Aslında akıllı telefon piyasasında kökleri 2010 yılına kadar uzanan üretici, kısa süreliğine PadFone adında bir seri ile karşımıza çıkmıştı. Aradan geçen zaman neticesinde ZenFone serisini oluşturan ve gündelik kullanıcılara bu seri üzerinden cihaz üreten Asus, oyuncuları da ROG Phone aracılığı ile sevindirmeye devam ediyor. Peki yeni Asus’lar ne zaman gelecek? Daha doğrusu gelecek mi? Gelin ZenFone 7 ve ROG Phone 3 hakkında bildiklerimizi sizlerle paylaşalım.

Asus ZenFone 7

ZenFone 6 Şaşırtmıştı

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında tanıtılan ZenFone 6, özellikle alışık olmadığımız kamera sistemi ile bizleri fazlasıyla şaşırtmıştı. Keza cihaz, arka kamerayı 180 derece döndürerek ön kamera olarak kullanabilmemize imkan sağlıyordu. Bu sistem, uzun ömürlülük açısından fazlasıyla tartışılsa da, Asus birçok firmanın cesaret edemediği bir işe kalkışmıştı. 500 dolardan satışa çıkarılan cihazın eksikleri abartılacak düzeyde olmasa da, azımsanamayacaktı da. Neticede 500 dolarlık bir amiral gemisi, ekran tarafında AMOLED, hiç olmadı OLED bir paneli karşımıza çıkarmalıydı; ancak ZenFone 6, IPS LCD paneli ile sevenlerini ciddi anlamda hayal kırıklığına uğrattı. Bunun dışında OIS (Optik Görüntü Sabitleyici) ve IP68 sertifikasının olmaması sebebiyle de ağır eleştirilere maruz kalan cihaz, buna rağmen oldukça ilgi görmüştü. Sadece ZenFone 6 ile değil, daha önceki ZenFone 4, ZenFone 5 ve ZenFone 6 (1. nesil seriler) ile o dönem var olan cihazların önünde yer alan şirket, RAM konusunda da oldukça başarılıydı. Hatta ZenFone 2, 4GB RAM kullanan ilk akıllı telefondu; ancak gelin görün ki, Intel ve Asus ortaklığı güncelleme konusunda kullanıcılara illallah getirdiğinden bu cihazlar başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Asus ZenFone 7

ZenFone 7 İptal mi Edildi?

ZenFone 6 ile birlikte tüm pazarın dikkatini tekrardan üzerine çeken Tayvanlı şirket, sessizliğini uzun bir süredir koruyordu. En azından ZenFone 7 ve geçtiğimiz yılın Temmuz ayında tanıtılan ROG Phone 2‘nin devamı konusunda. Bu da özellikle ZenFone 7’nin geleceği hakkında birçok olumsuz düşünceyi de beraberinde getirmişti; ancak şirket sessizliğini nihayet bozdu. Uzun bir süredir ne iddialar, ne görseller ne de bilgiler ile karşımıza çıkmayan ZenFone 7, şirketin CEO’su Hu Shubin‘in açıklamaları ile tekrar haberlerimize konu oldu. Öyle ki, Asus CEO’su Hu Shubin, ZenFone 7 ve ROG Phone 3‘ün ertelenmediğini, hatta ZenFone 7’nin Haziran sonunda veya Temmuz başında piyasaya sürülebileceğini söyledi.

Asus ZenFone 7

Aynı zamanda bu açıklama ile eş zamanlı olarak GeekBench testinde boy gösteren ROG Phone 3, adeta şirketin CEO’sunu onayladı. GeekBench testinde Snapdragon 865 yongasının yanı sıra 8GB RAM ile birlikte görülen cihaz, Tek Çekirdekli Performans testinden 902, Çok Çekirdekli Performans testinden ise 3074 puan aldı.

Son olarak Asus yöneticilerinin, ilk cihazdaki gibi özgün bir tasarımı eksiksiz donanım ile karşımıza çıkarmasını temenni ederek ZenFone 7 ve ROG Phone 3’ü beklemeye koyulalım…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.