Ana sayfa » Mobil » Apple Çin pazarından çıkmayı aklından bile geçiremez! Neden mi?

Apple Çin pazarından çıkmayı aklından bile geçiremez! Neden mi?

Apple Çin pazarından çıkmayı aklından bile geçiremez! Neden mi?

Bir süredir ilginç bir şekilde Apple Çin pazarından çekilecek nidaları atılıyordu. Bugün ortaya çıkan satış rakamları ise söylentilerin hepsini yalanladı.

Akıllı telefon pazarında Çin ve Amerika arasındaki gerilim büyük bir şok dalgası olarak yansıyor. Zira yaşanan ya da yaşanacak süreçler sadece ülkeleri değil; ülkeleri oluşturan insanları da ciddi anlamda etkileyecek. Bir süredir Apple‘ın Çin‘deki durumu ile ilgili farklı kaynaklardan bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Apple Çin pazarından çıkacak gibi haberler ortada dolaşsa da bugün ortaya çıkan raporlar hiçte öyle demiyor.

Apple, bildiğiniz üzere pandemi sonrasında tüm fiziksel mağazalarını Şubat ayında kapatmıştı. Bu noktadan sonra Apple‘ın satışları tam %60 oranında düştü. Diğer Çinli üreticiler OPPO, Vivo, Huawei ve Xiaomi ise bu oranda düşmedi. iPhone almak isteyenlerin genellikle telefonlara dokunmak istemeleri ya da Apple Store‘dan ürün almak istemeleri ise oldukça ilginç.

Apple Çin pazarında iPhone SE satışlarını patlattı

Bildiğiniz üzere Apple Nisan ayının ortasında mağazalarını yavaş yavaş açmaya başladı. Bununla birlikte Apple sadece Nisan ayında iPhone SE‘nin de pazara girmesi ile birlikte tam 3 milyon iPhone satışı gerçekleştirmeyi başardı. Bu arada belki inanmayacaksınız ama iPhone SE satışları genel satışların %30’luk kısmını oluşturuyor.

Çin akıllı telefon pazarın ise bir önceki aya göre %97 oranında artarak 40,8 milyon adete ulaştı. Apple sadece Nisan ayında (ki dediğimiz gibi tam bir aylık süre de değil) 147,8 milyon dolar gelir elde etti.

Şimdi biz soruyoruz. Sizce Apple Çin pazarından çekilir mi? Çekilebilir mi? Çektirilmeye zorlandırılabilir mi?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.