Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 22, 2020 12:00

Yapay zekalı haber spikeri tanıtıldı! Yoksa Fatih Portakal işsiz mi kalacak?

Günümüz teknolojisinde neredeyse imkansız diye bir şey kalmadı. Bugün ortaya çıkan haberlere göre Çin'de 3D'li ve yapay zekalı haber spikeri dönemi başlıyor.
Yapay zekalı haber spikeri tanıtıldı! Yoksa Fatih Portakal işsiz mi kalacak?

Bugün akıl almaz bir haber ile karşınızdayız. Günümüzde gelişen teknoloji bizi her alanda şaşırtmaya devam ediyor. Bu gelişen teknolojiyi en iyi değerlendiren ülkelerden birisi de bildiğiniz üzere Çin. Bu ülke akıllı telefonlardan tabletlere, bilgisayarlardan robotlara ve birçok teknolojik alanlarda tüm dünyayı şaşırtmaya ve büyülemeye devam ediyor. Son çıkan haberlere göre, Çin dünyanın ilk Yapay zekalı haber spikeri resmen tanıttı. Şaka değil, artık bazı haber kanalları ilerleyen zamanlarda bu yapay zekalı teknolojiden yararlanacak. Peki bu haber sunucuları ne gibi özelliklere sahip olacak? İşte bilmeniz gereken her şey.

3D ve yapay zeka teknolojisi ile üretilen bu spikerler,tıpkı gerçek bir insan gibi hareket edebilecek, giyinebilecek, hatta  jest  ve mimik hareketleriyle haber sunabilecekler. Xiaowei ve  Sogou Inc şirketlerinin ortaklığında geliştirilen bu spikerler, çok-modlu tanıma, animasyon ve öğrenmenin aktarımı” gibi ileri teknolojileri kullanarak tıpkı gerçek bir haber spikeri gibi sunumlar yapabilecekler.

Çinli şirketin açıklamalarına göre Xiaowei adındaki bu haber sunucuları, metin talimatlarını temel alarak, insan seslerini, ifadelerini, dudak hareketlerini ve tutumlarını taklit edebilecek. Aynı zamanda 3D hareketler sayesinde de sahnenin etrafında dolaşabilecek ve konuşmalarını da el ve kol hareketleriyle destekleyerek gerçekleştirebilecek.

Peki siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlere belirtiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.