Ana sayfa » Mobil » Eski iPhone ve iPad’lere yeni güncelleme! iOS 12.4.7…

Eski iPhone ve iPad’lere yeni güncelleme! iOS 12.4.7…

Eski iPhone ve iPad’lere yeni güncelleme! iOS 12.4.7…

Teknoloji konusunda dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Apple, eski iPhone ve iPad cihazlarına iOS 12.4.7 güncellemesini yayınladı!

Güncelleme konusunda Android‘e kıyasla inanılmaz bir destek ile kullanıcılarını mağdur etmeyen Apple (en azından teorik olarak…), yedi yıl öncesinde tanıttığı cihazına bile yeni güncelleme vermeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde güncel cihazlarına iOS 13.5 güncellemesini sunan şirket, bugün de iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air (1. nesil), iPad Mini 2, iPad Mini 3 ve iPod touch (6. nesil) cihazlarına iOS 12.4.7 güncellemesini yayınladı. Her ne kadar bu güncelleme büyük yenilikler ve ek özellikler getirmese de güvenlik anlamında yedi yaşında olan iPhone 5s için oldukça önemli.

iOS 12.4.7

iOS 12.4.7 Eski Cihazlarda Neler Değiştirecek? -Geçmişten Kesitler-

Güncelleme konusunda Android kullanıcılarını fazlasıyla kıskandıran Apple, teorik olarak kullanıcılarını mağdur etmiyor gibi gözükse de, pratikte işler biraz karışıyor. Eski cihazlarına verdiği güncellemeler ile, daha doğrusu kendi tabirleri ile “Bataryası eskimiş cihazlar“a verdiği güncellemeler ile iPhone ve iPad cihazlarını yavaşlatıyor. Bu durumu da “Cihazların ömrünü uzatmak için” gibi basit bir bahane ile açıklayan Apple, teknoloji kamuoyunda tabiri caizse “Kötü adam” rolünü sahiplendi.

iOS 12.4.7

Bu açıdan şirketin verdiği güncellemeler, güvenlik anlamında hatırı sayılır işler olsa da performansa nasıl bir etki bırakır bilemiyoruz; ancak böylesine eski cihazlara güncelleme vermek, her yiğidin harcı olmadığından Amerikan devi Apple güçlü bir alkışı hak ediyor. Eğer sizde yukarıdaki cihazlardan birini kullanıyorsanız ayarlar kısmından güncellemeleri denetleyebilir, telefonunuza iOS 12.4.7 güncellemesini yükleyebilirsiniz.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.