Ana sayfa » Mobil » Tamamen Korona’ya önlem olarak geliştirilen, iOS 13.5 nihayet yayınlandı!!!

Tamamen Korona’ya önlem olarak geliştirilen, iOS 13.5 nihayet yayınlandı!!!

Tamamen Korona’ya önlem olarak geliştirilen, iOS 13.5 nihayet yayınlandı!!!

Koronavirüs zamanlarında müşterilerini daha da sık düşünen Apple, maske ile kilit açmanızı sağlayacak, iOS 13.5 güncellemesini nihayet yayınladı

Covid-19 salgını günlük yaşantılarımızı önemli ölçüde etkilemiş durumda. Örneğin çoğu kapalı alanlarda(otobüs,market,hastahane vs.) artık maske takma gibi zorunluluklar getirildi. Ancak bu durum Face ID teknolojisini kullanan tüm iPhone kullanıcıları için büyük bir problem haline geldi. Bunun üzerine Apple, bir süredir üzerine çalıştığı  iOS 13.5 sürümünü bugün nihayet yayınladı ve bu soruna geçici de olsa bir çözüm buldu.

Yeni gelen iOS 13.5 güncellemesini cihazlarınıza yükledikten sonra, iPhone ve iPad cihazlarınızın kilit açma sistemi, Face ID yokmuş gibi çalışacaktır. Yani  bu sistem, siz kilit ekranında olduğunuz zaman maskeyi otomatik olarak algılayacak ve sizi parola arayüzüne yönlendirecektir. Aynı sistem Face ID‘nin diğer kullanımları için de uygulanacak. Örneğin, ödeme yapmak isterseniz kimlik doğrulaması bir kod kullanılarak gerçekleştirilecektir.

Bildiğiniz üzere Apple ve Google, Covid-19 hasta maruziyeti raporlama sistemi geliştirmek için ortak bir proje başlattı. Söz verildiği gibi Apple, iOS 13.5 ile birlikte bu  sistem  API‘yi de yayınladı. Bu yenilik, COVİD-19 virüsüne yakalanan bir kişinin temas ettiği kişiler ile tespitini kolaylaştıracak. Ancak bu tespitin sağlanması için temas eden kişinin de bu uygulamayı aktif etmesi gerekecektir.

Son olarak iOS 13.5‘i cihazınıza yüklemek için,  Ayarlar – Genel – Yazılım güncellemesi bölümüne giderek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.