Ana sayfa » Mobil » Google Android’in Dijital Denge bölümünde yepyeni bir özelliği test ediyor

Google Android’in Dijital Denge bölümünde yepyeni bir özelliği test ediyor

Google Android’in Dijital Denge bölümünde yepyeni bir özelliği test ediyor

Google’ın Android’in Dijital Denge bölümünde yepyeni bir özelliği test ettiği ortaya çıktı. Google, uygulamalarını artık daha efektif kullandıracak!

Google, 2018 yılında Android güncellemesi ile birlikte Dijital Denge özelliğini kullanıma sunmuştu. Yıllar içerisinde gelişen bu özelliğin artık seviye atlaması gerektiğine karar verilmiş olacak ki yenilikler ile dolu Beta sürümü yayınlandı. Android’in tümleşik uygulamasının v1.0.312292882 Beta sürümü ile; uyku izleme, günlük cihaz kullanımı geçmişi, gece notları ve daha fazla yeni özellik test edilmeye başlandı.

Dijital Denge‘nin beta uygulamasında tespit edilen en önemli özellik uyku izleme özelliği oluyor. Bildiğiniz gibi uyku izleme bilgileri, birçok etkinlik izleyicide ve akıllı saatte bulunan bir özellik haline geldi. Google da bunu Dijital Denge’ye getirecek gibi görünüyor. Bu sayede uyku saatlerinizi bu bölümden kolayca görüntüleyebileceksiniz.

Uygulamaya vereceğiniz izinler doğrultusunda uygulama; kullanıcıların yatakta ne kadar süre geçirdiğini, yatakta ne kadar süre telefon oynadığını ve yatma zamanı ile uyanma zamanını ölçümleyebilecek. Gece notları özelliği ile ise gece uyumadan notlar alıp, bu notları sabah uyandığınızda otomatik olarak bildirim şeklinde görüntülemeniz sağlanacak. Bir nevi hatırlatıcı uygulaması gibi bir işlev görecek. Bu iki özelliği deneyip beğenmeyip kapattığınızda ise gizlilik için toplanan verileriniz silinecek.

Dijital Denge

Dikkat çeken ikinci özellik ise; verilerinizi yönetin menüsündeki Günlük Cihaz Kullanımı oluyor. Bu bölümünden cihazın kilidini açma, alınan bildirimler ve uygulama kullanımı gibi verilerinizi görüntüleyebileceksiniz.

Google ayrıca Dijital Denge’ye ekleyeceği API‘lar ile diğer uygulamalardan veri almayı da hedefliyor. Örneğin; Sleep Cycle uyku takibi uygulamasınıdaki verilerinizi direkt olarak Dijital Denge’den görüntüleyebileceksiniz. Şimdilik Beta aşamasında olan bu özelliğin herkesin beğenisine ne zaman sunulacağı ise henüz bilinmiyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.