Ana sayfa » Mobil » Apple Çin pazarından yavaş yavaş çıkıyor! Önce üretim kayacak…

Apple Çin pazarından yavaş yavaş çıkıyor! Önce üretim kayacak…

Apple Çin pazarından yavaş yavaş çıkıyor! Önce üretim kayacak…

Bir süredir sızıntıları ortada dolaşan Apple’ın kafa üstü kulaklığı AirPods Studio ile ilgili önemli iddia. Apple Çin pazarından üretimini kaydırıyor.

Apple, dünyanın en büyük üreticilerinden birisi. Dünyanın en çok satılan telefon ise iPhone 11. Yani Apple bu noktada birçok üreticiye göre çok daha güçlü bir firma. Karlılık tarafında ise rakipsiz diyebiliriz. Bildiğiniz üzere Apple yeni tüm iPhone modellerini Çin’de bulunan ve 1 milyon çalışanı ile dünyanın en büyük fabrikası olarak adlandırılan Foxconn üretim tesisinde üretiyor. Son dönemde yaşanan ülkeler arasındaki gerilim sonrasında Apple Çin pazarında ne yapacak merak ediliyordu.

Bir süredir haberleri yapılan AirPods Studio ürünün üretimi ile ilgili Apple oldukça önemli bir karar verdi ve bu ürünün üretimini Vietnam’a taşıyacak. Aslına bakarsanız Apple’ın bir çok tedarikçisi ve birçokta üretim tesisi bulunuyor. Bu karar standart bir karar olabilir ama böyle bir ortamda üretimin Çin’den Vietnam’a kaydırılması kafalarda da birçok soruyu doğuruyor.

Açıkçası AirPods Studio kafa üstü kulaklığın AirPods veya AirPods Pro kadar popüler olması imkansız bir durum ve üretim hacmi de oldukça düşük olacaktır ama dediğimiz gibi Apple’ın üretimini Vietnam’a doğru kaydırması oldukça önemli bir karar. Bu karardan birçok kişi etkilenecek gibi görünüyor. Özellikle de önümüzdeki günlerde Foxconn yatırımcıları bu karardan ciddi anlamda etkilenebilir.

Önümüzdeki günler bize ne gösterecek bunu hep birlikte göreceğiz ama AirPods Studio üretimini bu şekilde Çin dışına çıkarması bakalım sektöre ne getirecek?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.