Mobil Mayıs 18, 2020 12:00

Tosun Paşa Yeşil Vadi’yi Kime Verecek? Android ve iOS

Seferoğulları ile Tellioğulları arasındaki efsanevi rekabet gibi Android ve iOS da yıllardır piyasa rekabetine devam ediyor. Bu durum reklamlarda da etkisini gösteriyor.
Tosun Paşa Yeşil Vadi’yi Kime Verecek? Android ve iOS

Apple, tv reklamlarıyla iPhone‘un özelliklerini tanıtıyor ve ciddi anlamda ses getirmeyi başarıyor. Android ve iOS rekabeti kıyasıya devam ederken bu kervana Windows Phone da katıldı. Her ne kadar Windows Phone, küresel pazarı ele geçirebilmiş değilse de, yaptığı reklamlarla bir hayli konuşuldu. 2013 yılının üçüncü çeyreğinde, Windows Phone küresel pazarın % 3,6’sı ile en iyi performansını sergiledi. Android telefon pazarının yaklaşık % 78’ine sahipti ve iOS,% 18’lik bir oranla oldukça gerideydi. Ancak avantajları sayesinde iOS büyük ses getirdi.  Öte yandan Microsoft ve Nokia‘nın pazar payı almasının tek şansı; hem Apple‘a hem de Google‘a meydan okumaktı.

Ezeli rakiplerin rekabeti parodi reklamlara da sıçramış durumda. Hatta Microsoft özellikle Güney Koreli teknoloji devi Samsung ile Apple rekabetini düğün konseptiyle eleştirmiş. Oldukça eğlenceli olmuş.

Muhteşem ikilinin kavgası devam ederken aradan sıyrılan küçük enişte Windows Phone, Nokia ile stratejik ortalığa girişti ve beklediği gibi olmadı. Galaxy Note ncak Samsung 2011 yılında “iPhone katili” olarak adlandırılan Samsung Galaxy S2 ile iPhone 4s‘in karşısına dikildi. 2013 yılında ise Samsung‘un eşsiz Note serisiyle büyük sükse yaptıktan sonra 2016 yılında IP68 su geçirmezlik sertifikasının vurgulandığı Samsung Galaxy S7 reklamı patladı.

2018’de Samsung, yalnızca iPhone ile alay etmekle kalmayan, aynı zamanda Apple Store‘da çalışan tipik Apple “Genius” ile de dalga geçen bir dizi reklam yayınladı. Bu da ortalığın iyice kızışmasına neden oldu. Reklamlar genellikle iPhone X‘in özellikleri ile ile Samsung Galaxy S9‘un kıyaslamasına dayalıydı. İşte o reklamlardan biri daha:

Bu rekabetin sonu neye varır bilinmez ancak son derece yaratıcı ve eğlenceli reklamlar çıktığı kesin.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.