Ana sayfa » Mobil » Huawei, Amerika’nın hamlesi sonrasında köşeye sıkıştı! Tek çare Samsung mu?

Huawei, Amerika’nın hamlesi sonrasında köşeye sıkıştı! Tek çare Samsung mu?

Huawei, Amerika’nın hamlesi sonrasında köşeye sıkıştı! Tek çare Samsung mu?

Huawei Amerika arasında yaşananlar öyle bir noktaya geldi ki; gelecek hiçte aydınlık değil. Peki alınan kararlar ve önlemler sonrasında neler olacak?

Mobil pazarın en büyük ikinci üreticisi Huawei, 5G ağlarının yapılandırılması tarafında ise rakipsiz bir üretici. Bildiğiniz üzere bir süredir Huawei Amerika arasında yaşananlar yumuşama yerine daha da sertleşerek devam ediyor. Amerikan Hükumeti bu konuda Amerikalı şirketlere ve Amerikalı şirketler ile çalışan şirketlere (başta TSMC) bazı yaptırımlar getirileceğini duyurdu.

Bu süreçten sonra Huawei bir açıklama yaptı ve konuyla ilgili oldukça önemli bir açıklamada bulundu. Huawei Yönetim Kurulu Başkanı Guo Ping şunları söyledi.

ABD Hükumeti, şirketimiz üzerindeki baskısını güçlendirmek için yorulmak bilmeyen çabasında, birçok şirketin ve endüstri birliğinin korkularını tamamen görmezden gelmeye karar verdi. Verdikleri bu karar keyfi ve felakettir. Bu karartüm endüstriyi zayıflatmakla tehdit ediyor. Bu yeni kural, 170’ten fazla ülkede konuşlandırdığımız yüz milyarlarca dolar değerinde ağın genişletilmesini, bakımını ve sürekli çalışmasını etkileyecektir. İşimizin kaçınılmaz olarak zarar görmesini bekliyoruz. Bir çözüm bulmak için elimizden geleni yapacağız.

örünen o ki; Huawei, önümüzdeki dönemde büyük bir sorun yaşayacağını öngörüyor. Özellikle bu süreçte 5G ağlarının bakımları ve bunları optimizasyonlarının, güncellemelerinin yapılamaması gibi durumlarının da ortaya çıkabileceği ortaya çıkıyor.

Amerika’nın baskısı sonrasında TSMC artık Kirin yonga setlerini üretmeyeceğini duyurmuştu ve bununla birlikte Hauwei‘nin de Kirin 710A üretimini Semiconductor Manufacturing International Corp‘un (SMIC) firmasına taşımıştı. Oysa ki yeni nesil Kirin 1000 yonga seti SMIC tarafından yapılamayacak kadar gelişmiş bir yonga seti.

Bu durum karşısında Huawei‘nin ne yapacağı merak edilirken; Çinli kaynaklara göre Huawei‘nin Samsung‘un kapısını çalabileceği ile ilgili yorumlarda gelmeye başladı. Samsung ve Huawei ortaklığı olabilir mi? Samsung ve Apple birlikteliği yıllarca oldu ve bu durum karşısında da Samsung Huawei için işlemci üretebilir ama biz buna pek ihtimal vermiyoruz. Zira Samsung için de Amerika yaptırım kararı alabilir ve bu noktada zor bir süreç yaşanabilir. Zira Samsung hem Amerika’da satış yapıyor hem de Apple için hafıza ve RAM üretimi de halen yapıyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.