Mobil Mayıs 18, 2020 9:00

Foxconn 20 yıl önceye gitti! Böyle düşüş görülmedi!

Bir süredir hayatımızı resmen felç eden Koronavirüs salgını sonrasında Foxconn 2020 yılında rekor düşüş yaşadı. Peki bu durum ne kadar böyle gidecek?
Foxconn 20 yıl önceye gitti! Böyle düşüş görülmedi!

Mobil pazarda işler pekte iyi gitmiyor. Üreticiler son dönemde yaşanan pandemi sebebi ile ciddi bir yıkım içindeler. Amiral gemisi pazarında daralma %90 seviyelerine varmışken; orta segment pazarına ise ilgi her geçen gün artıyor. Peki Çin’in en büyük üreticisi Foxconn için durum ne? Foxconn 2020 yılı içinde resmen dibi görmüş durumda.

Yapılan açıklamalara göre Foxconn, geçtiğimiz yılın ayın dönemine göre %90 daha az üretim gerçekleştirdi. 1 milyon çalışanı olan bir üretici için bu rakamlar çok ama çok kötü. Çin Hükumetinin bu şirketleri destekleyeceğini açıklaması ise  herkese derin bir nefes aldırdı. Şirketin net karının Şirket, net karı 70.3 milyon dolar olduğu açıklanırken Foxconn‘a ait fabrikaların açılması ile birlikte bu durumun önümüzdeki çeyrekte büyümeye dönmese de tekli haneli düşüşlere yükseleceği öngörülüyor.

Asıl bu noktadaki sorun ise Amerika ve Çin arasında yaşanan sorunun üreticilere yansıması olacak. Amerika, üretimini Trump‘ın istediği gibi Çin‘den Amerika’ya alırsa işte bundan sonra Çin’de asıl sorunlar yaşanmaya başlayabilir. Bu durumun karşısında da Apple‘ın daha pahalıya iPhone üretmesi anlamı ortaya çıkar ki; bu durum Amerikalı üreticiler içinde iyi olmaz.

Yani bu durumun hiçbir kazananı yok. Filler dans eder çimenler ezilir…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.