Ana sayfa » Mobil » 5G Abone sayısında rekor artış! Peki 5G Türkiye pazarına ne zaman gelecek?

5G Abone sayısında rekor artış! Peki 5G Türkiye pazarına ne zaman gelecek?

5G Abone sayısında rekor artış! Peki 5G Türkiye pazarına ne zaman gelecek?

5G Abone sayısındaki son durum ne? Bugün dünyanın en büyük GSM Operatörü China Telecom bu konudaki verileri açıkladı. Peki Türkiye 5G ile ne zaman tanışacak

Mobil pazarda Koronavirüs salgını sonrasında büyük bir değişim yaşanıyor. Kullanıcıların artık amiral gemisi telefon almak yerine orta / üst segment telefonlara yöneldiği bir dönemden geçiyoruz. Orta segment pazarına da 5G telefonların gelmesi ile birlikte bu noktada amiral gemisi telefonların can çekişmeye başladığını söyleyebiliriz. 5G Abone sayısındaki artış “5G Koronavirüs salgınına sebep oldu” söylemelerinden sonra ne olacaktı merak ediliyordu ve bugün dünyanın en büyük GSM Operatörü China Telecom rakamları açıkladı.

China Telecom bugün yaptığı açıklamada Şubat ayında 6,7 milyon 5G kullanıcısı olduğunu söylerken bugün itibariyle bu sayının 50 milyon barajını aştığını dile getirdi. Bu arada şu bilgiyi de verelim ki rakamları karşılaştırma için bir fikriniz olsun. China Telecom’un 750 milyon abonesi var.

Buna ek olarak, China Telecom, yıl sonuna kadar Çin’deki tüm büyük şehirleri kapsayan 30 milyondan fazla baz istasyonu inşa etmeyi planlıyor. Şu anda, operatör 56 şehirde 12 milyondan fazla baz istasyonu kurmayı başardı. Peki Türkiye pazarına 5G ne zaman gelecek?

5G Türkiye ile kavuşuyor! İyi de ne zaman?

Bu noktada şunu belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz. Öncelikle 5G’nin gelebilmesi için fiber altyapı kanallarının doğru ve eksiksiz bir şekilde çalışabilmesi gerekiyor. Bunu sağlayan kaç şehir ve bu şehirlerdeki kaç ilçede bu sağlanabilir bunu bilemiyoruz. Henüz ülkemiz kullanıcıları bırakın 5G’yi 4G’yi bile kullanamazken 5G için yapılan şeylerin sadece İstiklal Caddesi’nde bir testten ibaret olacağını da görebiliyoruz.

Biz daha fazlasını isteyene kadar bize 5G kimse vermeyecek; bunu net bir şekilde görebiliyoruz…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.