Mobil Mayıs 17, 2020 11:00

Çin, ABD’ye karşı sessizliğini nihayet bozdu! Apple ve Qualcomm için cezalar yolda.

ABD ve Çin arasındaki teknoloji savaşı her geçen gün daha da kızışıyor. Çin bugün itibariyle ABD'den intikam almak için Apple ve Qualcomm'u cezalandıracak
Çin, ABD’ye karşı sessizliğini nihayet bozdu! Apple ve Qualcomm için cezalar yolda.

Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşı son zamanların en çok tartışılan konuları arasında. ABD‘nin, TSMC‘yi Çin için yasaklamasının ardından, Huawei’de bu duruma karşılıksız kalmadı ve ZTE’yi ABD için yasakladı. ZTE, bildiğiniz üzere Çin merkezli bir elektronik üretim firması olup, Çin’de telekomünikasyon ekipmanı ve cep telefonlarının ikinci büyük üreticiliğini yapan büyük bir şirkettir.

Açıkçası, bu hamle her iki şirket için de büyük kayıplara neden olacaktır. Sadece sözü edilen TSMC‘nin bu olaydan zararı  5 milyar ABD doları gibi büyük bir rakamdır.  Tüm bu olanların ardından Çin’de artık ABD‘ye bugünden itibaren “teknolojik intikam” sürecini başlatmış durumda. Bu iş inşallah daha fazla uzamaz diye umut ediyoruz.

Global Times’a göre Çin,  ABD ile savaşmak için bazı önlemler uygulamaya hazırlanıyor. Bunlardan biri ABD’nin yaptığı gibi bir “kara liste” oluşturmak. Bu listede Apple, Qualcomm, Cisco ve Boeing gibi güvenilmez olarak değerlendirilen Amerikan şirketleri yer alacak.

Bu liste ile birlikte,  Çinli kuruluşlar Amerikan şirketlerinin operasyonlarını sürekli  olarak inceleme altında tutacaklar. Bunun yanı sıra, Yatırımcıları caydırmak ve şirketlerin itibarına zarar vermek için çeşitli araştırmalar ve denetimler de başlatacaklar. Çin, ABD’nin Huawei‘ye yaptığı gibi kendi ülkesinde de  söz konusu şirketleri yasaklamayı düşünüyor. Örneğin, bu olaydan en çok etkilenen şirket Apple olacak. Çünkü ABD‘li şirket satış gelirlerinin % 14‘ünü sadece Çin’den karşılıyor.  Bu sebepten ötürü Çin ABD‘den çok büyük bir intikam alabilir.

Aslında ABD hükümeti, Çin’i gizlilik ihlalinin yanı sıra son zamanda ortaya çıkan COVİD-19 ile de suçluyor. Hatta virüsün Wuhan’daki bir Çin laboratuvarında geliştirildiğine dairde bir kanıtı olduğunu iddia ediyor.  Hiç şüphe yok ki ABD ve Çin arasında yaşanan bu olay resmen teknoloji savaşı olarak adlandırılıyor. Aradaki tek fark ise her iki ülkenin Nükleer bomba yerine birbirlerine teknolojik silahlar ile saldırması.

Bakalım önümüzdeki günlerde bu iki ülke arasındaki gerilim daha fazla büyüyecek mi? Yoksa bir anlaşmaya varabilecekler mi? Bekleyip görelim.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.