Mobil Mayıs 17, 2020 18:00

Chrome kullanıcılarına müjde!!! Google nihayet harekete geçti

Dünyanın en iyi web tarayıcısı olan Google Chrome, yakında herkesin şikayet ettiği RAM sorununu reklam kısıtlama özelikleri ile çözecek
Chrome kullanıcılarına müjde!!! Google nihayet harekete geçti

Dünyanın en popüler web tarayıcısı olan Google Chrome hem performansı hem de çeşitli özelleştirmeleri sayesinde çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Ancak Google‘ın yıllardır çözemediği bir sorun var. Bu sorun neredeyse tüm kullanıcıların ortak problemi olan RAM sorunu. Bugün ortaya çıkan haberlere göre Google yıllar sonra nihayet bu işe el atacak. Aşırı RAM tüketimi bildiğiniz üzere birkaç sorundan kaynaklı olabiliyor. Örneğin bazı reklamlar yüksek RAM kullanımına yol açar ve cihazlarımızın yavaşlamasına neden olur.  Son raporlara göre Google,  çok fazla RAM tüketen reklamları kısa bir süre sonra kısıtlayacağını vaat etti. Ancak bu kısıtlamalar sadece kullanıcıların isteği doğrultusunda gerçekleştirilecek.

Bazı reklam türleri vardır ki, diğerlerine kıyasla işlemciyi çok fazla yorar ve RAM tüketimini iki kata kadar arttırır. Örneğin, Kripto para madenciliği vs. gibi. Google yeni güncellemesi ile cihazlarımıza zarar veren bu tip  reklamları kısıtlayacak ve RAM tüketimini de en azamiye kadar düşürecek. Buna ek olarak bahsettiğimiz bu tür reklamların, her 30 dakikada bir yalnızca 4 MB trafiğe veya 15 saniyelik işlemci kullanımına izin verilecektir.

Peki bu yeni kısıtlamalar ne zaman gelecek? Google‘ın resmi açıklamalarına göre güncellemenin yayınlanması Ağustos ayının sonlarını kadar sürebilir.  Hele ki şu zor durumlarda ekibin çalışması da bir hayli zor. O yüzden sabırla beklemenizi öneririz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.