Pixel Mayıs 15, 2020 9:00

Google Pixel öksüz kaldı! Marc Levoy Google’dan ayrıldı! Yoksa Pixel’in sonuna mı geliyoruz?

Google Pixel öksüz kaldı! Marc Levoy Google’dan ayrıldı! Yoksa Pixel’in sonuna mı geliyoruz?

Google’ın Pixel telefonlarının gelişiminde büyük katkısı olan Marc Levoy, Google’dan ayrıldı. Bu ayrılık ile Pixel’in sonu mu geliyor?

Google, 2016 yılında karşımıza Pixel ve Pixel XL ile çıkmıştı. Android telefonların gelişiminde öncülük etmesi beklenen bu modeller maalesef ki yüksek fiyatına rağmen plastik malzemesinden dolayı ilgi görmemişti. Yıllar içerisinde yılmadan çalışan ve yeni modeller tanıtan Google, yine umduğunu bulamamış ve yüzde 1‘lik bile pazar payına sahip olamamıştı. Kötü gidişatın üzerine bir yenisi daha eklendi. Google Pixel telefonlarının gelişiminde büyük rol oynayan Marc Levoy, Google’dan ayrıldı.

The Information‘ın belirttiğine göre; kamerası ile harikalar yaratan ve sektöre bir dönem öncülük yapan Pixel’in, kameradan baş sorumlu olan Marc Levoy‘un ayrılması işlerin yolunda gitmediğini gösteriyor.

Tam 6 yıldır Google bünyesinde yer alan Levoy, HDR+, portre ve gece modu gibi özellikler ile bizleri tanıştırmıştı. Pixel’den sonra Apple dahil diğer telefon üreticilerinin teker teker kopyaladığı bu özelliklerin yaratıcısının şimdilik nereye geçeceği bilinmiyor.

Marc Levoy

İşlerin yolunda gitmediği Pixel ürün gamında bu yıl önemli bir değişiklik yapılabilir. Google amiral gemisi model üretmek yerine iPhone SE ayarında 399 dolar bandında orta segment Pixel modelleri tanıtabilir. Bu hamle Google için oldukça faydalı olacak gibi görünüyor. Çünkü insanlar 999 dolar bandına çıktığında ya Samsung veya Huawei‘ye ya da Apple‘a yöneliyor.

Kendi pazarını kendi yaratacak olan Google’ın Pixel projesini henüz sonlandırmayacağını düşünüyoruz. LG’nin bile tutunmaya çalıştığı bu pazarda, Google’ın orta segment atakları ile şansını zorlamasını umuyoruz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.