Mobil Mayıs 11, 2020 15:00

OPPO 40W hızlı şarj için günah mı çıkardı! Hızlı mızlı ama…

Bugün gelen bazı açıklamalar OPPO 40W şarj teknolojisinin pile etkisi ile ilgili bazı fikirler ortaya attı. Peki bunlar ne kadar resmi? Ne kadar doğru?
OPPO 40W hızlı şarj için günah mı çıkardı! Hızlı mızlı ama…

Akıllı telefon üreticileri pil performansını arttırmak için çareyi santimetre kareye daha fazla mAh gücü sığdırmak olduğunu düşündüler. Bu sebeple de uzun yıllar AR-Ge çalışmaları yaptılar. Bu çalışmalar ise sonuç vermedi ve üreticiler de madem pilin yoğunluğunu artttıramıyoruz; o zaman pili daha hızlı şarj edelim olayına girdiler ve bu konuda dünyanın ilk gerçek hızlı şarjına sahip telefonu 2014 yılında OPPO Find 7 ile hayatımıza girdi. OPPO bugün 65W Super VOOC 2.0 desteğini bizlere sunmaya başladı. Bugün Andre F. isimli bir kullanıcı OPPO‘nun kendilerine bu konuda bir açıklama yaptığını ve OPPO 40W hızlı şarj gücü için şunları söylediğini dile getirdi.

Yapılan açıklama şu;

OPPO, 40W teknolojisinin bir pili, 15W şarjın aynı döngülerde kapasitesinin yüzde 70’ine düşürdüğünü doğruluyor.”

VOOC ve Super VOOC

VOOC ve Super VOOC

Bu açıklama ne kadar resmi bunu bilemiyoruz ama bu %70‘e düşme süresi nedir bunu da bilemiyoruz. Üç ayda mı yoksa 1 yılda mı yoksa daha uzun bir sürede mi? Açıkçası şu anda şahsi telefonumuz OPPO Find X ve bu telefonu 2 yıldır kullanıyoruz. Pilinde azalma var mıdır? Mutlaka vardır ama gözlemlediğimiz kadarıyla bu %30‘luk bir azalma değil. Bu testlerin ve açıklamaların spesifik bir şekilde yapılmadığı sürece doğruluk paylarını anlamak mümkün değil. İki farklı telefon iki farklı kullanıcıya aynı senaryolar ile 1 yıl kullandırılır. Biri 15W diğeri de 65W ile telefonu şarj eder ve daha sonra da pillerin ömürlerine bakılır. OPPO resmi sayfasında görmediğimiz bir açıklamayı da OPPO yapmış gibi algılattırmak tam da Twitter işi…

Super Hızlı Şarjdan asla vazgeçemeyiz…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.