Mobil Mayıs 11, 2020 21:00

Bu da oldu! LCD panel ekranlara optik parmak izi sensörü…

Bir süredir birçok teknoloji şirketinin üzerinde çalıştığı LCD panel telefonlara parmak izi okucusu yerleştirme teknolojisi, nihayet gerçek oldu!
Bu da oldu! LCD panel ekranlara optik parmak izi sensörü…

Bugüne kadar Samsung‘dan Vivo‘ya, Xiaomi‘den OPPO‘ya birçok akıllı telefon üreticisinin sadece OLED ekranlı cihazlara entegre edebildiği ekrana gömülü parmak izi sensörleri, hiç beklenmedik bir şirket tarafından daha ucuz olan LCD ekranlara adapte edilebildi. Pazarda özellikle üst ile orta-üst segment cihazlarda karşımıza çıkan ve maliyet açısından LCD ekranlı cihazlara nazaran daha pahalı olan birçok cihazda görmeye alıştığımız ekrana gömülü parmak izi okuyuculu telefonlar, ABD merkezli 3M şirketinin başarısı neticesinde çok daha uygun fiyatlı cihazlarda bizleri karşılayacak. Şirketin sitesinde yayınlanan bilgilere göre “Yeni 3M film sistemi, LCD panelli akıllı telefonlara premium akıllı telefon görünümünü ve güvenliğini getirecek”.

OLED panelli cihazlardan daha farklı bir teknoloji ile LCD panelli cihazlara bu teknolojiyi sunacak olan 3M, NITS (Kızılötesi İletim Sistemi) adı verilen bir sistem ile akıllı telefon sektöründe birçok şeyi yeniden şekillendirecek. Pazarda birçok güçlü markaya nazaran bu teknolojiyi çok daha çabuk karşımıza çıkaran şirket, şüphesiz bu hızın da meyvesini fazlasıyla yiyecek.

Kızılötesi İletim Sistemi İle LCD Panelli Telefonlarda Ekrana Gömülü Parmak İzi Okuyucusu Dönemi Başlıyor

Şirketin yeni 3M Kızılötesi İletim Sistemi (NITS), parmak izi sensörünün LCD ekranın altına yerleştirilmesini sağlamak için ultra ince 3M optik ekran filmini kullanıyor. Daha önceden da var olan bu sistem, optik parmak izi sensörünün parmağınızı görmesinin engelliyordu; ancak yeni sistem, kızılötesi olarak şeffafken spektrumdaki ışığın %97‘sini engelliyor ve parmak izi sensörünün parmağınızı taramasına izin veriyor.

Bu teknoloji sayesinde akıllı telefonlardan bilgisayarlara, tabletlerden diğer LCD panel cihazlara kadar birçok alanda ekrana gömülü parmak izi sensörünü çok daha uygun fiyatlara kullanabileceğiz. Ha unutmadan belirtelim, 3M şirketi henüz bu teknolojiyi pazarlayıp pazarlamayacağı hakkında bir açıklama yapmadı. Aynı zamanda birçok teknoloji devinin de LCD panel ekranlara parmak izi okuyucusunu entegre etme çalışmaları devam ediyor. Bakalım bu teknolojiyi pazara ilk olarak hangi teknoloji şirketi sunacak.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.