Facebook Mayıs 10, 2020 11:00

Facebook karanlık tema herkes için kullanımda!

Facebook karanlık tema herkes için kullanımda!

Facebook karanlık tema web sürümünde herkes için kullanıma sunuldu. Peki, bu özelliği hangi tarayıcılar destekliyor? İşte detaylar.

Sosyal medya devi Facebook, geçtiğimiz aylarda karanlık tema seçeneğini bazı kullanıcıları üzerinde denemeye başlamıştı. Facebook karanlık tema bugün herkesin kullanımına sundulu. Özellikle gece geç saatlerde PC başında vakit geçirenlerin göz sağlığı için oldukça faydalı bir çözüm olacak olan bu tema şimdilik belli başlı tarayıcılarda çalışıyor.

Facebook’un yeni karanlık tema opsiyonu şimdilik sadece Google Chrome‘da aktif olarak kullanılabiliyor. macOS’te yer alan Safari tarayıcısı bu desteğe uzun bir süre kavuşamayacak gibi görünüyor. Google Chrome kadar API barındıramayan Safari’nin, önümüzdeki günlerde yayınlanacak macOS güncellemesi ile Facebook’un karanlık tema özelliğine destek vermesi bekleniyor.

Firefox ve Opera cephesi ise muhtemelen bu hafta içinde yayınlayacağı güncelleme ile yeni temaya destek verecek. Eğer Google Chrome kullanıyorsanız karanlık temayı aktifleştirmek için; Ayarlar bölümünden karanlık modu açmanız yeterli olacaktır.

Android 10 ve iOS 13 ile popülerleşen koyu mod, yapılan araştırmalara göre; göz sağlığını büyük ölçüde koruyor. Göze zararlı olan mavi ışığın beyaz tonunda daha fazla zarar verdiği araştırmalar doğrultusunda ortaya çıkmıştı. Bu yüzden özellikle de gece saatlerinde PC veya telefon kullanıyorsanız, destekli uygulamalarda koyu modu mutlaka aktifleştirin.

Göz sağlığını korumak için ayrıca Android’de genelde okuma modu olarak geçen iOS’te ise Night Shift olarak geçen özelliği de kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.