Mobil Uygulamalar Mayıs 6, 2020 10:00

Apple ile Google koronavirüs uygulamaları için düğmeye bastı!

Apple ile Google koronavirüs uygulamaları için düğmeye bastı!

Apple ve Google koronavirüs uygulamaları için nasıl bir yol izleneceği hakkında bilgiler paylaştı. Gizlilik ön planda tutulacak!

Tüm dünyayı kasıp kavuran ancak henüz hala aşısı ve kesin tedavisi bulunmayan koronavirüs salgını için hükümetlerin yanı sıra teknoloji devleri de güçlerini birleştirmiş durumda. İki ezeli rakip Apple ve Google da bu konu hakkında el sıkışmış ve koronavirüs uygulamaları için düğmeye basmıştı.

Teknolojinin merkez isimlerinden olan Apple ve Google, bu süreçte iOS ve Android için ortak bir API geliştirme kararı aldıklarını duyurmuştu. Bugün ise bu API’ların uygulamalarda nasıl kullanılacağına dair bilgiler paylaşıldı.

Her iki firma da direkt olarak kullanıcı verilerini işleyecekleri için gizlilik konusunda oldukça titiz davranacak. Hatta bu bilgiler hükümet ile paylaşılmayacaksa API‘ların kullanımı engellenecek. Peki, iki firmanın da geliştiricilerden API’ları kullanması için şartları neler?

koronavirüs uygulamaları

Apple ve Google’ın şartları!

  • Uygulamalar resmi bir hükümet, halk sağlığı otoritesi tarafından veya bunun kullanımı için yapılmalıdır.
  • API’lar sadece COVID-19 sürecine yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir.
  • Uygulamayı yükleyen kullanıcı bu API’ın kullanılması için uygulama içerisinden izin vermesi gerekecek. Bu sayede ileride COVID-19 için geliştirilen API kötüye kullanılmayacak.
  • Kişisel bilgileri, sağlık kurumu veya hükümet ile paylaşmaya izin vermesi için uygulamayı kullananlardan izin istenecek.
  • API’lar ile sadece COVID-19 için asgari miktarda bilgi toplanabilecek ve bu veriler sadece COVID-19 salgını için kullanılacak.
  • Belirli coğrafi konum verileri ile geliştirilen uygulamalar kullanıcılaran konum bilgisi izni isteme talebinde bulunamayacak.
  • Ülke başına sadece bir uygulama geliştirilebilecek. Bu sayede kullanıcılar karmaşadan uzak tutulacak.
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.