Mobil Mayıs 3, 2020 22:00

Huawei Gaza Bastı, Şimdi ABD Düşünsün! HarmonyOS…

Huawei, ürettiği birçok üründe olduğu gibi bilgisayarlarında da ABD ambargosu ile karşı karşıya... Ancak Windows 10 konusunda yaşadığı sıkıntıyı bertaraf edebilmek için HarmonyOS 2.0 sürümünü geliştirdi.
Huawei Gaza Bastı, Şimdi ABD Düşünsün! HarmonyOS…

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl, ABD Ticaret Bakanlığı, Çin ile gergin ilişkileri nedeniyle Huawei’yi kara listeye aldı. Bunun üzerine Huawei, ortada kalmamak için  HarmonyOS adlı yeni işletim sistemini geliştirdi ve laptoplarında kullanmaya başladı. Artık bundan sonra yeni Huawei bilgisayarlarda bu işletim sistemini göreceğiz.

Yeni işletim sistemi HarmonyOS’un akıllı saat, akıllı telefon, bilgisayar ve arabalar ile senkronize şekilde çalışabiliyor olması çok önemli bir özellik. Her ne kadar Google ile sorun yaşasa da, Huawei halen Android tabanlı işlemci ve müşteri hizmetleri veritabanını kullanmaya devam ediyor. Öte yandan Huawei mevcut amiral gemileri haricinde piyasaya yeni süreceği akıllı telefonlarda kullanılması için kendi AppGallery uygulalama indirme mağazası ile HarmonyOS işletim sistemini geliştirmeye devam ediyor.

HarmonyOS Huawei

HarmonyOS Huawei

Huawei yönetimi bütün bu gelişmeler konusunda oldukça iddialı. Şirketin CEO’su Ren Zhengfei, Dragon Magazine adlı dergiye verdiği röportajda Apple ve Android‘i şimdilik yakalayamasalar da onların gücüne yetişebilmelerinin fazla zaman almayacağını öne sürdü. Tüketici işlerini yürüten Richard Yu ise Huawei Mobil servislerinin 170’ten fazla ülke ve bölgede olduğunu belirterek, aylık 400 milyondan fazla aktif kullanıcıya hizmet verdiklerini kaydetti. Ayrıca 1.3 milyondan fazla geliştirici ve iş ortağı ile birlikte kapasite bakımından Google Android ve Apple iOS‘tan sonra üçüncü sırada yer alıyor. Ancak yine de 2.1 milyon civarında uygulama bulunan Google Play‘e karşılık Huawei AppGallery henüz 55.000 kadar uygulamayı bünyesinde barındırıyor. Bu kıyasıya rekabetin nereye varacağını hep birlikte göreceğiz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.