Mobil Nisan 21, 2020 12:00

Samsung 600 megapiksel kamera yapıyor! Telefonla röntgen çekebileceğiz!

Mobil pazarda megapiksel savaşları her geçen gün hızlanırken Samsung 600 megapiksel görüntü sensörü geliştirdiği ortaya çıktı. Peki bu ne demek?
Samsung 600 megapiksel kamera yapıyor! Telefonla röntgen çekebileceğiz!

Akıllı telefon pazarında megapiksel savaşları yeniden başlamış görünüyor. 2012 Yılında Nokia 808 Prueview ve 2013 yılı Temmuz ayında da Nokia Lumia 1020 41 megapiksel görüntü senörünü bize sundu ve bu noktada oldukça önemli bir işe imza attı. Daha sonra 2014 yılında tanıtılan OPPO Find 7 50 megapiksel fotoğraflar çekebiliyordu ve daha sonra tüm üreticiler savaş baltalarını gömdü. Bugün ortaya çıkan bilgilere göre  Güney Koreli üretici Samsung 600 megapiksel görüntü sensörü üzerinde çalışıyor

Bildiğiniz üzere Samsung‘un bugün Galaxy S20 Ultra serisinde kullandığı 108 megapiksel görüntü sensörü aslında 192 megapiksel değerine sahip bir sensör ama Samsung bunu 108 megapiksel olarak kullanıyor. Önümüzdeki yıl itibariyle bu sensörün tümünün kullanılacağı belirtilirken Ice Universe bugün yaptığı bir açıklama ile yakın bir dönemde 600 megapiksel kamera sensörlerini telefonlarda göreceğimizi belirtti.

Galaxy S20 Ultra gece

Galaxy S20 Ultra

600 megapiksel ne anlama geliyor?

Açıkçası bu görüntü sensörüne sahgip bir telefonun çektiği fotoğrafa rahatlıkla 300X Zoom yapabilirsiniz. Bunun temel düzeyde daha iyi fotoğraf çekmesi gibi bir anlamı yok. Zira bir fotoğrafa kalite tarafında etki eden birçok detay var ve inanın megapiksel bunlardan sonuncusu diyebiliriz.

Görünen o ki; önümüzdeki yıllarda megapiksel savaşları artarak devam edecek. Üreticiler daha fazla megapiksel sayesinde telefon satabildiklerinin farkına varmış durumda ve bunu da sonuna kadar kullanmak istiyorlar. Aşağıdaki videoda 80 Gigapiksel değerinde bir kamera ile çekilen görsele zoom yapılmasını görebileceksiniz. Bu arada şunu belirtelim;

600 megapiksel = 0,6 Gigapiksel yapıyor… 80 Gigapiksel değeri de siz hesaplayın…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.