Mobil Uygulamalar Nisan 19, 2020 15:00

Hayat Eve Sığar uygulaması iOS ve Android için çıktı!

Hayat Eve Sığar uygulaması iOS ve Android için çıktı!

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulaması iOS ve Android için çıkışını gerçekleştirdi. Peki bu uygulama neler sunuyor?

Türkiye, koronavirüs ile mücadelede teknolojinin nimetlerinden yararlanmaya devam ediyor. Sosyal mesafe, filyasyon ve sokağa çıkma yasakları ile başarılı bir salgın politikası yürüten Sağlık Bakanlığı, bugün mobil uygulama ile karşımıza çıktı. iOS ve Android için yayınlanan Hayat Eve Sığar isimli uygulama ile COVID-19 ile mücadelede büyük bir atılım yapılmış olacak.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen bu uygulama COVID-19 konusunda vatandaşları bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilmiş. Telefon numaranız ile giriş yapacağınız ve kimliğinizi doğrulayacağınız uygulama, Bluetooth ve konum bilgilerine erişmek istiyor. Bu erişimi verdiğiniz zaman, konumunuzdaki vakaların yoğunluğunu direkt haritalar üzerinden görebiliyorsunuz.

Ayrıca uygulama ile harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabilir, evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğunu görebilirsiniz. Uygulama size günlük nasıl hissettiğinizi ve COVID-19 belirtilerinizin olup olmadığını soruyor. Bu sayede Sağlık Bakanlığı sizle iletişime geçip virüs konusunda tarama yapabilecek.

Hayat Eve Sığar

Uygulamada yer alan Bluetooth özelliğinin ise nasıl çalıştığı henüz bilinmiyor. Muhtemelen bu uygulamayı yükleyen diğer kişiler, Bluetooth erişimine izin verdiğinde sosyal mesafeyi korumak için uygulama size bildirim gönderecek. Uygulamayı App Store veya Google Play Store‘dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.