Ana sayfa » Mobil » Xiaomi cihazlarında Bootloader kilidi nasıl açılır? Neden açılmalıdır?

Xiaomi cihazlarında Bootloader kilidi nasıl açılır? Neden açılmalıdır?

Xiaomi cihazlarında Bootloader kilidi nasıl açılır? Neden açılmalıdır?

Xiaomi kullanıcıları buraya! Bootloader kilidi nedir? Nasıl açılır? Neden açılmalıdır? Hepsi bir sayfada sizlerle! İşte bilmeniz gerekenler…

Bootloader aslında televizyondan bilgisayara birçok elektronik cihazda var olan bir sistemdir; lakin biz bugün, akıllı telefonlar açısından bu durumu ele alacağız. Hatta bu terimi biraz daha daraltıp, Xiaomi cihazlarında Bootloader kilidi nasıl açılır? Bundan bahsedeceğiz…

Aslında diğer işlemlere nazaran risk taşımayan bu işlem, her ihtimale karşı birkaç basit uyarıyı hak ediyor. Öncelikle TeknoBurada.Net ailesi olarak cihazınızda oluşabilecek problemler konusunda sorumluluk kabul etmiyoruz. Yapacağınız her işlemin, sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Bu işlem sonucunda cihazınızda ki tüm verilerin silineceğini de en baştan hatırlatalım.

Bootloader Kilidi Nedir?

Bootloader kilidi, satın aldığınız cihazın üzerinde herhangi bir işlem (3. şahıslar tarafından) yapılmaması adına üretici firmalar tarafından kullanılan sistemdir. Bu kilidi açmadığınız sürece; ROM, ROOT ve diğer yazılımsal işlemlerin hiçbirini cihazınıza uygulayamazsınız.

Elbette bazı firmalar bu kilidi açabilmeniz için oldukça esnek davranışlar sergilemektedir; ancak bu kilidin açılmamasını istemeyen firmalar da vardır. Biz de bugün, Bootloader kilidini açmanıza izin veren firmalardan biri olan Xiaomi ile ilgili rehberimizi paylaşıyoruz. Xiaomi cihazlarında Bootloader Kilidi nasıl açılır? İşte cevap… Durun durun, bir şeyi atladık galiba. İşleme geçmeden önce bu kilidi neden açmalıyız diye soranlarınıza cevap verelim.

Bootloader kilidini açmak, ilerde yaşayacağınız yazılımsal sıkıntılarda size büyük bir olanak sağlayacaktır. Cihaz çökmeleri, IMEI silinmeleri gibi birçok durumda, Bootloader kilidi kapalı cihaza işlem yapılamamaktadır. Bu açıdan, her ihtimale karşı cihazınızın Bootlader Kilidini açmak gelecekteki problemlere karşı tedbir niteliği de sayılabilir.

Xiaomi Cihazlarında Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

Bu işlemin cihazınızda ki tüm verileri sileceğini unutmayın!

İlk olarak ihtiyacımız olan ekipman ve uygulamaları listeleyelim;

  • Bilgisayar
  • USB Kablosu
  • Mi Unlock Tool (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.)
  • Minimal ADB and Fastboot (TWRP kurulumu hakkında yazdığımız yazıda nasıl kuracağınızı anlatmıştık. Yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Telefon Üzerinden Yapılacak İşlemler

Tüm dosyaları hazır ettikten sonra cihazımızda yapmamız gereken işlemlere geçiyoruz. Öncelikle Ayarlar > Telefon Hakkında kısmından MIUI sürümüne 7-8 kez tıklıyoruz ve Geliştirici Seçenekleri aktif ediyoruz. Ardından Ayarlar > Ek Ayarlar > Geliştirici Seçenekler menüsünden “Mi kilit açma durumu” sekmesine giriyoruz. Karşımıza çıkan uyarıyı onayladıktan sonra “Hesap Ekle” butonuna tıklıyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz. “Mi hesabı başarıyla eklendi” yazısını gördükten sonra bu ekrandan çıkabiliriz. (Eğer “Hesap eklenemedi” veya “Hata kodu -1” gibi hatalar alırsanız, Mi hesabınızı kaldırıp tekrar ekleyin ve yeniden deneyin.)

Bilgisayar Üzerinden Yapılacak İşlemler

Telefon üzerinden yapmamız gereken işlemleri yaptıktan sonra bilgisayara geçiyoruz. Yukarıda verdiğimiz linklerden Minimal ADB ve Mi Unlock Tool‘u bilgisayarınıza indirin ve Minimal ADB‘yi bilgisayarınıza kurun. Ardından Mi Unlock Tool‘u arşivden çıkarın (İlk başta Zip olarak inecektir, dosyaya çıkartın.) Bu işlemleri yaptıktan sonra, cihazınızı kapatın ve Ses Kısma + Güç tuşu ile Fastboot moda alın. Ekranda Fastboot yazısını gördükten sonra cihazınızı bilgisayara bağlayın ve Mi Unlock programını çalıştırın. Cihazınızda açık olan Mi hesabı ile uygulamaya giriş yaptıktan sonra “phone connected” yazısını görmeyi bekleyin. Bu yazıyı gördükten sonra Unlock butonuna tıklayın ve gelen uyarıyı onaylayın.

Xiaomi Bootloader kilidi

Xiaomi Bootloader kilidi

Eğer Mi hesabınız ile ilk kez böyle bir işlem yapıyorsanız, 168 saat (daha fazla/daha az olabilir) civarında bir bekleme süresi ile karşılaşabilirsiniz. Süreniz dolduğunda tekrar bu işlemleri yaparak Xiaomi cihazınızda Bootloader Kilidini açmış olacaksınız.

Hatırlatma

Bu süre zarfında cihazınızı normal olarak kullanabilirsiniz; ancak telefonu sıfırlama veya Mi hesabından çıkış yapma gibi işlemleri yapmayın. Süre dolduktan sonra cihazınıza istediğinizi yapabilirsiniz…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.